Pane Klausi, jste trochu mimo, vzkazují někteří manažeři

22.05.2013 9:51

Jaký je rozdíl mezi “čistými“ absolventy vysokých škol a těmi, kteří již při studiu pracovali? Mnozí manažeři se podle Lidovek.cz shodují na tom, že pracovat je dobrá praxe. Většina se tak rozchází s názorem bývalého prezidenta Václava Klause, kterého "deprimuje", že skoro každý student má vedle studia zaměstnání.

Pane Klausi, jste trochu mimo, vzkazují někteří manažeři
Foto: Hans Štembera
Popisek: V rámci Dne s Vysokou školou ekonomickou vystoupil bývalý prezident Václav Klaus s přednáškou s názvem Úvaha o stavu českého ekonomického školství a české ekonomiky

Tomáš Čupr, zakladatel Slevomat.cz a DameJidlo.cz, vysokou školu nedokončil. Domnívá se, podle Lidovek.cz, že české vysoké školy zatím neposkytují relevantní vzdělání pro uplatnění v praxi. Proto je podle něj výhodnější při škole (nebo místo školy) pracovat. I proto je Tomáš Čupr přesvědčen, že reformu vysokoškolského systému potřebujeme jako sůl.

Dalším úspěšným podnikatelem, kterého Lidovky.cz oslovily, je Patrik Choleva, "Finanční ředitel roku 2012". Ten pracuje ve společnosti Skanska a je absolvent Slezské univerzity i dalších škol. Plně pracovat začal až po ukončení studií. Choleva považuje za důležité si již během studia vytvářet vztah s budoucím zaměstnavatelem, a to formou praxí či účastí na různých projektech.

Václav Klaus je mimo realitu

Jakub Lohniský, podnikatel (Le Premier) a bloger, který vystudoval ekonomii a mediální studia pro Lidovky.cz k tématu řekl: „Václav Klaus je tak trochu mimo realitu. Nicméně celý svůj profesní život žil z eráru a státních peněz, takže z tohoto pohledu jeho názorům rozumím. Vyrůstal a studoval ve zcela jiné době, nemusel absolvovat desítky pohovorů, aby pak mohl s titulem ing. pracovat za dvacet tisíc hrubého. Dnešní rychlý svět si prostě žádá něco jiného. Pokud chce absolvent uspět na trhu práce, tak pracovat při studiu, zvláště pak ekonomické vysoké školy, musí.“ Jinak se prý absolvent ocitne, prý stejně jako Klaus, mimo realitu a s diplomem si bude tak moci zatopit v kamnech.

Naopak Tomáš Pardubický, generální ředitel FINEPu s Klausem prý souhlasí v tom, že „určitá část studentů VŠE zůstává téměř nedotčena ekonomickým způsobem myšlení". "Na rozdíl od něj však nevidím jako příčinu práci při škole, ale spíše způsob výuky, který se jen pomalu mění,“ řekl Lidovkám.cz

Ti, co při škole pracovali, jsou v kariéře mnohem dál

Lukáš Codr je herní vývojář a má bakalářský titul z výpočetní techniky na Fakultě elektrotechnické ČVUT a tiul MBA z DePaul University v Chicagu. Během studia pracoval pro české herní magazíny (GameStar, Level, Bonusweb, GamePage) a věnoval se vývoji her (Illusion Softworks, 2K Czech). V současné době žije v Číně a pracuje coby producent v 2K Games Shanghai, kde má na starosti vývoj vysokorozpočtových her pro mobilní platformy (Civilization, NBA, NHL...).

Pro Lidovky.cz uvedl, že pracoval při škole už od 16 let a zhruba od druhého ročníku VŠ šlo prý vždy o práci na plný úvazek, navíc doplňovanou několika externími projekty. „Své současné uplatnění bych si nedokázal bez práce při studiu ani představit. Kontakt s praxí je v našem oboru naprosto klíčový, protože se technologie i obchodní modely vyvíjí tak rychle, že současné VŠ nedokážou studentům předat užitečné vědomosti. Na druhou stranu je vhodné odnést si z VŠ kvalitní teoretický základ, díky kterému lze praxi mnohem rychleji pochopit. Jsem proto zastáncem 'zlaté střední cesty'," dodal Codr.

Podle Lukáše Codra má většina jeho spolužáků, kteří pracovali při studiu, v současnosti svoje prosperující firmy, případně pracuje ve vedení velkých nadnárodních společností. „Nyní, cca deset let po ukončení VŠ, je jejich kariéra přibližně o pět let dál, než u 'čistých' absolventů,“ konstatuje Lukáš Codr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …