Návrh Karolíny Peake je prý jednoduchý - ze současné Ústavy vicepremiérka škrtá mezi pravomocemi prezidenta větu "má právo udělovat amnestii". Aktuálně.cz cituje z důvodové zprávy: "V demokratickém právním státě, který má řešit nedostatky, případně výjimečná opatření na poli trestního práva prostřednictvím legitimního legislativního procesu, se jeví jako nepřípustné, aby rozhodnutí o aktu amnestie, které je vždy rozsáhlým zásahem do účelu a cílů trestního práva, bylo svěřeno fakticky dvěma osobám," píše se v ní.
Podle Aktuálně.cz z přehledu v důvodové zprávě vyplývá, že pokud je amnestie vetknuta do právního řádu země, až na výjimky přísluší v jiných evropských zemích parlamentu. "Mezinárodní zkušenosti ukazují, že takováto úprava amnestie je ojedinělá," shrnuje důvodová zpráva sesbíraná data.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


