Petr Uhl má radost: Antikomunismus odchází, mladí už zase uvažují normálně

13.02.2016 17:11

Levicově orientovaný novinář a politik Petr Uhl se na serveru DeníkReferendum.cz zamýšlí nad tím, jestli je na odchodu geopolitický antikomunismus. Podle něj česká mládež začíná bránit univerzální hodnoty, o něž lze nejen usilovat, ale za něž stojí i trpět.

Petr Uhl má radost: Antikomunismus odchází, mladí už zase uvažují normálně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

Uhl připomněl v úvodu slova analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka, že Hizballáh je v Libanonu nejvýznamnější mocenskou skupinou ve vládě. Slezák také mimo jiné řekl, že Hizballáh sice mají za teroristickou organizaci pouze USA a Izrael, ale protože používá teroristické metody, měl být posuzován jako teroristický všemi. 

„To mě pobavilo, teroristické metody USA jsou totiž známy po celém světě a netají se jimi ani samy Spojené státy, včetně jejich federálních vládních a justičních orgánů, které jsou přece jen historicky stále svázány demokratickými pravidly,“ uvedl Uhl. A ohledně Izraele podotkl, že jeho státní násilí na Palestincích pranýřuje i EU, tedy s výjimkou Česka. 

„Svět je dnes plný takových zpráv, že v Izraeli vojáci zastřelí patnáctiletého palestinského kluka, který prý hází kameny na auta. Základem izraelské spravedlnosti je přece odplata, a v jejím jménu Izrael boří domy rodin sebevražedných atentátníků, pořádá odvetné akce proti neozbrojeným obyvatelům pásmy Gazy a vyvolává místní lokální války,“ píše Uhl. 

Světem však podle něj stále vládne geopolitika podle hesla „Jsou to padouši, ale jsou to naši padouši“. "Na tom je přece po desetiletí založena zahraniční politika USA, nejméně od začátku spojenectví se Stalinovým SSSR ve 40. letech. Lidová Čína a Ruská federace uplatňují dnes stejnou zásadu, sice méně často a s menší intenzitou, ale jen proto, že stále mají méně vlivu než USA,“ sdělil. Velmocenská rozpínavost se však, jak Uhl podotýká, rostoucím vlivem lokálních mocností naštěstí oslabuje, takže svět po pádu SSSR za Jelcina není zcela vystaven jednostrannému vlivu.

„I politika Evropské unie bývá většinou spíše mírová a pozitivní, tedy až na pomoc Spojeným státům při používání Ukrajiny jako protiruského nástroje a na snahy některých významných částí EU vykopnout Řecko z eurozóny a nyní ze Schengenu,“ sdělil. 

Následně připomněl situaci na Ukrajině i v Sýrii a vzpomněl na Chartu 77. „Znovu si vzpomínám na Chartu 77 a její dokument Pražská výzva z roku 1985, kterou tehdy podepsalo přes šedesát československých občanů chartistů. Navrhovali jsme v ní evropské a světové veřejnosti současné rozpuštění obou tehdejších vojenských paktů – NATO a Varšavské smlouvy, a také sjednocení obou částí tehdy rozděleného Německa ‚zdola‘ jako počátek evropské integrace. To, že se druhá část tohoto snu uskutečnila a uskutečňuje, dokazuje, že vize byla méně naivní, než se tehdy zdála,“ řekl s povzdechem, že je škoda, že se myšlenky současného rozpuštění Varšavské smlouvy a Severoatlantického paktu Václav Havel v létě 1990 vzdal. 

Původní text ZDE

„Po pravicovém metastázování politického vývoje v podobě Klausovy ODS nezbyl v Československu a České republice téměř nikdo, kdo by spatřoval ve velmocenské politice USA stejné nebo obdobné nebezpečí pro zemi, Evropu a lidstvo, jako byla dlouhá desetiletí nadvláda tehdy již oslabujícího se a oslabovaného SSSR. Postupně se u SSSR a USA jen vyměnila znaménka, nepřátelští padouši se stali našimi padouchy a ovšem naopak, alespoň v České republice,“ uvedl.

Geopolitcké vidění zájmů mocností a velmocí však dle jeho názoru v posledních letech ubývá, a to i v důsledku válečných konfliktů. „V české společnosti se raduju z každého kroku k větší emancipaci člověka, k rozšíření jeho práv, svobod i důstojnosti, z každého posílení sociálních nebo kolektivních práv. V Řecku mám radost ze Syrizy, a ještě více z Varufakise, ve Španělsku z Podemos, v Portugalsku z levicových a radikálních socialistů, v římské církvi z papeže Františka, v Anglii z Jeremyho Corbyna, ve Skotsku z proevropské Národní strany. V USA mě příjemně překvapuje masová podpora mladých, protiestablishmentových lidí nekřesťanskému kandidátovi za demokraty, tentokrát socialistickému, Berniemu Sandersovi,“ uzavřel s tím, že i česká mládež začíná bránit hodnoty, o něž lze nejen usilovat, ale za něž stojí i trpět. Ubývá i antikomunismu, myslí si. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Onderka z ČSSD spustil: Andrej Babiš je vlastník ANO, to si tu nemusíme vykládat... A ministr Ťok se rozčílil

12:14 Onderka z ČSSD spustil: Andrej Babiš je vlastník ANO, to si tu nemusíme vykládat... A ministr Ťok se rozčílil

V nedělní Partii televize Prima proti sobě zasedli ministr dopravy v demisi za hnutí ANO Dan Ťok a s…