Plakal, že neuvidí rodinu. A umřel. Obžaloba vlády za covid

26.11.2020 10:51

Ředitel organizace Podané ruce Jindřich Vobořil, bývalý vládní protidrogový koordinátor, se hodně zlobí na koaliční vládu ANO a ČSSD. Premiér Andrej Babiš (ANO) sice tvrdí, jak jsou pro něj senioři důležití, ale podle Vobořila kabinet svými kroky dokazuje pravý opak. A starší lidé mezitím umírají izolovaní a opuštění, bez možnosti vidět se s rodinou. „Jeden klient přede mnou plakal, že rodinu už nikdy neuvidí. A do týdne zemřel," popsal stále častější obrázek Vobořil.

Plakal, že neuvidí rodinu. A umřel. Obžaloba vlády za covid
Foto: jindrichvoboril.cz
Popisek: Jindřich Vobořil
reklama

Jindřich Vobořil toho má dost. Domnívá se, že vláda drží seniory prakticky v domácím vězení a tyto lidi to v podstatě zabíjí. Přitom nebylo nezbytné seniory takto psychicky týrat. Stačilo provádět opakované antigenní testování, které už od jara používala vláda v Jižní Koreji i v dalších zemích. Česko v tomto směru podle Vobořila neuvěřitelně zaspalo.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21291 lidí

Někteří ti lidé umírají prostě smutkem. ... Když ti lidé jsou bez návštěv, tak to je hroznej stres. Zvlášť když přijdou vánoce, tak tohle se musí vyřešit,“ konstatoval Vobořil v rozhovoru pro DVTV.

„Já jsem měl klienta, dvoumetrový chlap, to jsou takoví titáni. A ona za ním chodila celá rodina, každou návštěvu se o něj zajímala a pak najednou byla prostě karanténa, moc se o tom nemluvilo, podcenila se komunikace i uvnitř toho domu (pro seniory) a on mně po čtrnácti dnech říkal, když jsem mu pomáhal do sprchy, 'proč nepřišla moje rodina, já mám strašný strach, co se jim stalo‘. A já jsem se ho ptal 'vy nevíte, že je karanténa?‘ a jemu se spustily obrovské slzy, přitom to byl svalnatý chlap, a on říkal 'já už je nikdy neuvidím‘, tak jsem mu říkal, 'proč byste je neviděl, vy jste zdravej a silnej‘, ale on do týdne umřel,“ dal konkrétní příklad dopadu protikoronavirových opatření na konkrétního člověka.

Kdyby se v domovech pro seniory pravidelně testovalo, byť i jen antigenními testy, seniorům by to pomohlo. Ukazují to příklady domovů v Jihomoravském kraji, kde anitigenní testy používají bez ohledu na stanovisko vlády. Kabinet se tvářil, jak všechny zachrání, ale podle Vobořila seniory nezachránil. Ono to prý nejde nějakým povelem shora ze Strakovy akademie. „Ono to tak prostě nejde. Ta vláda má pomoct jakousi podporou a pak nechat ty manažery těch služeb jednat. Případně to přenést níž na obce. Centrálně se celý proces vždy zpomalí,“ varoval Vobořil s tím, že než kabinet věci zprocesuje, už je pozdě.

Konstatoval také, že vlády v asijských státech zvládají situaci lépe. Zvládají epidemii tak dobře, že některé postupy převzaly i Spojené státy, ale v Evropě se státy těmto postupům brání. Naprosto zásadní je podle Vobořila opravdu masivně testovat celou populaci, antigenními testy i PCR testy a to opakovaně, aby se podařilo zachytit pozitivní jedince, poslat je na nezbytnou dobu do karantény a tím epidemii držet pod kontrolou.

Podle Vobořila by toto testování vyšlo do jara asi na 25 miliard korun, což, jak sám řekl, je dost peněz, ale je bytostně přesvědčen, že je to dobrá investice do boje s epidemií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kýbl nenávisti k Zemanovi a žádné argumenty! Hlásači neotřesitelné pravdy. Nevěřím. Ivan Vyskočil zametl s publicistou. A pak se vysmál Hrušínskému

8:24 Kýbl nenávisti k Zemanovi a žádné argumenty! Hlásači neotřesitelné pravdy. Nevěřím. Ivan Vyskočil zametl s publicistou. A pak se vysmál Hrušínskému

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Kdo seje vítr, sklízí bouři,“ říká k situaci v USA herec Ivan Vysk…