Platí to! Lipavský si trvá na svém. Přijde boj

10.12.2021 16:43

Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti), jehož odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, vítá slova premiéra Petra Fialy o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. „Reprezentuji a chci prosazovat koaliční program vznikající vlády, která se jasně opírá o hlasy lidí ve volbách,” říká Lipavský, podle nějž chce Zeman jednat protiústavně.

Platí to! Lipavský si trvá na svém. Přijde boj
Foto: Repro ČT24
Popisek: Jan Lipavský po schůzce s prezidentem

„Platí má nominace na post ministra zahraničí, za kterou stojí i K5 (koalice) včetně premiéra Petra Fialy,” uvedl Lipavský pro Novinky.cz s tím, že za ním dle mnohých vyjádření členů budoucí vlády stojí zástupci všech stran z koalic Spolu i PirStan.

Lipavský má za to, že je vhodným kandidátem, který reprezentuje koaliční program nové vlády a proto nemůže být jeho kandidatura vetována. „Reprezentuji a chci prosazovat koaliční program vznikající vlády, která se jasně opírá o hlasy lidí ve volbách,“ má jasno Lipavský.

Zároveň ocenil, že jak premiér Petr Fiala, tak ostatní členové pětikoalice podpořili podání kompetenční žaloby k Ústavními soudu. „Není možné z těchto principů ustupovat. Občané se potřebují spolehnout na platnost zákonů v této zemi, že žijeme v parlamentní demokracii a že má jejich hlas ve volbách smysl,” doplnil Lipavský.

Zeman Lipavskému vyčetl jeho přístup k Izraeli nebo k V4 a také údajnou nízkou kvalifikaci pro post ministra zahraničí. „Beru na vědomí dnešní stanovisko prezidenta republiky. Je třeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády,“ reagoval Petr Fiala podle informací serveru Seznam zprávy.cz.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …