Podivná návštěva Moskvy. Blízký Bašára Asada začal mluvit o jeho pádu

08.01.2025 10:54 | Monitoring

Je to již měsíc od pádu režimu Bašára Asada v Sýrii. Nyní o něm vypustil zajímavé informace Asadův bývalý šéf pro média. Totiž že Asad se vypravil do Moskvy žádat Putina, aby zajistil přepravu íránského vybavení do Sýrie. Jenže Putin ho z nějakého důvodu nezajistil a na dotazy proč neodpověděl. Podezřelé Sakrovi přitom bylo už to, že Putin nechtěl, aby se o návštěvě Asada vědělo.

Podivná návštěva Moskvy. Blízký Bašára Asada začal mluvit o jeho pádu
Foto: Repro Al Arabíja
Popisek: Kamel Sakr, Asadův bývalý šéf pro média

Již měsíc v Sýrii de facto nevládne Bašár Asad. Bývalý vládce blízkovýchodní země nyní podle informací médií přebývá v Rusku, kam ze Sýrie v prosinci odletěl. V Sýrii postupně vycházejí na světlo okolnosti jeho panování, hovoří se o masových hrobech, byť informace z této oblasti jsou těžko ověřitelné, jak potvrdila například reportáž CNN s „vězněm“, ze kterého se nakonec vyklubal vojenský důstojník režimu.

Promlouvají ale i zástupci Asadova režimu. Například jeho šéf medií, Kamel Sakr. Ten v podcastu, který produkuje saúdská televize Al-Arabíja, uvedl, že na odletu Asada ze Sýrie se podíleli Rusové. Asad prý  čekal hodiny na ruské základně Hmejmim, než bylo vše okolo letu zabezpečeno. „Podle mých informací zůstal na základně několik hodin, dokud nebylo letadlo zajištěno, připraveno a zajištěn jeho vzlet a let do Moskvy,“ uvedl. Rusové údajně zařizovali odlet, protože se podle mediálního šéfa s Asadem dvě hodiny předtím setkal ruský vojenský atašé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…