Považuji to za zločin. Akademik Pačes se v ČT obul do fotovoltaiky

22.03.2013 19:08

Do křesla hosta pátečního Interview ČT24 usedl někdejší předseda Akademie věd ČR, člen dozorčí rady společnosti ČEZ Václav Pačes. Proč se rozhodl angažovat právě v této firmě? Akademik je znám svým vstřícným postojem k jaderné energii a v ČT znovu podpořil dostavbu Temelína. Poukázal však i na některá rizika tohoto kroku. Své řekl k situaci ČEZu v Bulharsku a ostře zkritizoval výstavbu fotovoltaických panelů ve velkém.

Považuji to za zločin. Akademik Pačes se v ČT obul do fotovoltaiky
Foto: Ondřej Vaněk
Popisek: Václav Pačes

"Já to považuju za zločin, co se tady odehrálo," rozčiloval se Pačes v pořadu na adresu fotovoltaických elektráren."Tito fotovoltaičtí podnikatelé znehodnotili úrodné půdy zástavbou. Místo obrovských ploch fotovoltaických bloků by bylo třeba umístit solární panely na střechy. Já jsem přesvědčen, že v této věci došlo ke korupci a jsem zvědav, zda bude někdy rozkryta," řekl v ČT akademik.

ČEZ by měl být otevřenější

Pačes v pořadu dále prohlásil, že pozvání do dozorčí rady společnosti ČEZ rád přijal. "Možná je dobré, že tam bude někdo, kdo má blízko k akademické sféře i k výzkumu. Rád jsem toto pozvání do dozorčí rady přijal, protože se o energetickou problematiku zajímám, a určitě to bude zajímavá zkušenost," uvedl Pačes. Do budoucna nevyloučil, že by mohl usednout do křesla místopředsedy rady, ale zatím je to předčasné.

"Jsem přesvědčen, že by měl ČEZ více informovat, posílat více informací z vnitřku. Ačkoli se řada obchodních záležitostí nemůže sdělovat veřejnosti, tak jako vědec vím, že je třeba být otevřenější k veřejnosti. Zatím nevím, jak se to vyvine," uvedl Pačes.

Nejprve by se chtěl zabývat situací v Bulharsku. "V tuto chvíli si nemyslím, že by manažeři ČEZu udělali nějakou fatální chybu, ale možná nebyla doceněna aktuální transformační situace v Bulharsku. Sám mám k Bulharsku úzký vztah a zeptám se svých tamních kolegů, co si o tom oni myslí," pokračuje Pačes. Dodává k tomu, že je v zemi zřejmě široká vrstva chudších lidí, kteří ceny energie neunesli. ČEZ by měl podle Pačese do budoucna lépe informovat o tom, jak se koncové ceny pro zákazníky tvoří.

O Temelíně a břidlicovém plynu

Ve sporu mezi Bulharskem a společností ČEZ podle Pačese záleží na tom, kde je pravda, ale v tuto chvíli se zdá, že by bylo lépe, aby se situace vyřešila nějak smířlivě a bez arbitráží. Společnost ČEZ v Bulharsku možná přijde o jistou sumu peněz, ale to už je onen velký byznys, který je vždy rizikový. Některé obchody vyjdou, některé ne, tak to chodí.

Následně přišla řeč i na debatu o dostavbě Temelína. Pačes je dostavbě nakloněn, ale je otázka, jak se vyvine energetická situace ve světě, protože např. USA hodlají využívat velké zásoby břidlicového plynu. "U nás se však s velkou pravděpodobností těžit nebude," podotkl Pačes, takže dostavba Temelína je podle jeho názoru správným krokem, ačkoli časem dojde k odklonu od tohoto modelu využívání jaderné energie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…