Pravice i levice. Obě přispívají ke generační nenávisti

05.10.2010 20:50

Šéfredaktor časopisu Vital plus Jiří Hrabě hovořil o problematice života seniorů v moderní době nahrávající mladým a produktivním.

Pravice i levice. Obě přispívají ke generační nenávisti

"Obecně panuje názor, že mladí pracují na staré, kteří jen berou a jezdí v MHD," řekl Hrabě v Hydeparku na ČT24. Tak podle něj může často vypadat rétorika pravicového spektra. Ani mírnější středopravá vláda Petra Nečase, která sice všude škrtá, ale důchodcům ublížit nechce, prý lepším společenským náladám nepřidává.

"Dnes se velmi mluví o škrtech v rozpočtu, na druhou stranu ale důchodci mají v lednu dostat přidáno. To přirozeně přispívá k negativnímu obrazu seniorů ve společnosti," vysvětlil Hrabě. "Podobný efekt mají projekty typu klip Přemluv bábu, který pracuje se stereotypem, že všichni důchodci volí levici."

13. důchody také nepomáhají

Ani levice ale seniorům nepomáhá. "Sociální demokracie vyšla do sněmovních voleb s heslem 13. důchody, to samozřejmě u ostatních nevzbuzuje zrovna libé pocity," podotkl. Platí tam typicky český přítup: Proč oni budou zvýhodněni a ne já? Obecně za sociální nesnášenlivost může doba, stereotypy, lidský přístup, povahy, výchova.

"Není to krátkodobá záležitost. Začíná to u každého z nás. Pokud chceme, abychom se chovali k sobě navzájem dobře, musíme přeci začít u sebe," myslí si Hrabě. Ze všeho nejdřív by se ale podle něj měla vypracovat důchodová reforma. "Nejprve reforma, pak bude snášenlivost snazší."

Jiří Hrabě je šéfredaktorem časopisu Vital plus ze společnosti Elpida Plus, která pomáhá seniorům stát se "samozřejmou, sebevědomou a respektovanou součástí společnosti".

Čtěte:

Důchodci mohou jásat. Od ledna dostanou přidáno

Pracující důchodci zchudnou. Vláda jim chce více danit příjmy

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …