Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

18.05.2024 20:50 | Komentář

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a nyní i více – nakupuje, nic zvyšování cen nebrání. Už nevypadají příliš výhodně ani nákupy v Polsku, takže prostor pro vyšší ceny tím pádem najednou existuje,“ říká pro ParlamentníListy.cz ekonom Petr Dufek. „Pro květen předběžně počítám s tím, že ceny potravin dále porostou – cca od půl do jednoho procenta. V lepším případě budou meziměsíčně stagnovat,“ domnívá se Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ.

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase
Foto: Repro FB
Popisek: Nákup masa - ilustrační foto

Radost z nižší inflace v prvních měsících roku netrvala dlouho. V dubnu vzrostly spotřebitelské ceny oproti březnu o 0,7 procenta. V meziročním srovnání tempo inflace zrychlilo na 2,9 procenta z březnových 2 procent. Tato skutečnost zaskočila i odborníky, protože například Česká národní banka ve své aktuální prognóze počítala pouze s výši 2,5 procenta a analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ještě méně, 2,4 procenta. U prognózy na nejbližší měsíc se odborný odhad od skutečnosti tak výrazně liší málokdy.

„Až taková chyba odhadu nebývá častá, ale v tomto případě se to dá pochopit. Stojí za ní především ceny potravin, které v dubnu zdražily meziměsíčně skoro o 2 procenta. Je to skoro nemožné odhadnout z měsíce na měsíc, jak obchodníci zrovna zahýbou cenovkami. Vypadá to tak, jako by Velikonoce uťaly předchozí zlevňování potravin a najednou je vše opět ve starých kolejích. Bez ohledu na výrazně klesající ceny zemědělských výrobců,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS.

Pokud zákazník víc nakupuje, nic zvyšování cen nebrání

Ani Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ, nepovažuje o tolik se rozcházející prognózu od skutečnosti za běžný jev. „Určitě, to ale možné je, což ostatně konkrétně dubnový výsledek inflace potvrdil. Problém je především s volatilními položkami, jakou jsou například potraviny. V dubnu oproti březnu právě došlo k růstu cen potravin, což se neočekávalo. Pokud by ceny potravin a nealkoholických nápojů meziměsíčně stagnovaly, tak by meziroční inflace v dubnu vzrostla o 2,58 procenta, což by bylo téměř přesně s prognózou ČNB,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Miroslav Novák.

Je zřejmé, že inflaci „vystřelily“ nečekaně vysoké ceny potravin. Ekonom Lukáš Kovanda ve svém nedávném vyjádření dokonce prohlásil, že příčinou je hlavně „habaďůra“ obchodních řetězců. „Možná si obchodníci před Velikonocemi řekli, že svátky jsou příležitost pro zdražení a stalo se. Nevím, je to otázka na ně. Pokud zákazník stále – a nyní i více – nakupuje, nic zvyšování cen nebrání. Tentokrát už nevypadají příliš výhodně ani nákupy v Polsku, takže prostor pro vyšší ceny tím pádem najednou existuje,“ vysvětluje Petr Dufek.

Obchodníci vnímají zprávy o reálném růstu mezd

„Za růstem cen potravin vidím primárně tři důvody. Za prvé Velikonoce. Obchodníci na Velikonoce, které letos připadly na přelom března a dubna, zvýšili ceny a už je tam po svátcích nechali. Za druhé obchodníci podle mě vnímají zprávy z tuzemské ekonomiky o tom, že spotřebitelská důvěra rychle roste, domácnostem začínají růst reálně mzdy a začínají více nakupovat. A to mohl být i impuls využít toto ke zdražení. A za třetí a rozhodně ne v neposlední řadě v posledních měsících začaly v meziměsíčním srovnání růst ceny zemědělských výrobců, tj. primární ceny surovin,“ nabízí Miroslav Novák svůj pohled.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…