Profesor Švejnar s kolegy varovali Babiše: Stát nesmí naznačovat, že to vzdává

22.02.2021 21:30

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Daniel Prokop, sociolog a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Tři členové NERV vyzývají premiéra, aby se vláda pokusila zabránit dalším ztrátám na životech, neblahým ekonomickým dopadům a rozpadu důvěry ve veřejné instituce. Jak a proč by mělo podle jejich názoru změnit svoji komunikaci Ministerstvo zdravotnictví? Kde jinde a jak by vláda měla změnit svůj přístup k boji s pandemií?

Profesor Švejnar s kolegy varovali Babiše: Stát nesmí naznačovat, že to vzdává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto
reklama

Daniel Prokop, Štěpán Jurajda a Jan Švejnar poslali výzvu premiérovi ve čtvrtek. Zatím se však reakce nedočkali. „Má být jednání NERV, takže tam se o tom budeme bavit. Myslím si, že to bude předmětem jednání celého NERV,“ sdělil Prokop, že jednání bude ve středu. 

Ekonomové vývoj epidemie sledují s velkým znepokojením. Co konkrétně velké znepokojení vyvolává? „Epidemiologicky jsme opravdu jednou z nejhorších zemí na světě a možná už teď nejhorší v Evropě. Z hlediska řady kritérií jsme jednou z mála zemí, které se tu vlastně nepodařilo x měsíců dostat pod kontrolu epidemii. Proto my se také vymezujeme proti té rétorice, že vlastně je situace nevyhnutelná a podobně. Prostě bylo hodně zemí, které byly v naší situaci, dejme tomu na začátku ledna – Portugalsko, Anglie – a ony důsledností a motivací lidí a lepší komunikací se z té situace nějak dostaly. My ne. Takže nás znepokojuje to, že může dojít ke katastrofální situaci v nemocnicích, a to se může rozšířit z těch krajů postižených, a za b to, že taková rezignace státu, která říká, že se dál už nedá nic dělat, tak povede k tomu, že dál poklesne důvěra v instituce, že dokážou řešit takovou věc, klíčový program naší porevoluční historie. Podle mého názoru. Což se potom projeví do ochoty se očkovat, do ochoty spolupracovat se státem v dalších oblastech. Podle nás instituce nemůžou v této chvíli kapitulovat a musejí hledat řešení a hledat cesty, jak lidi motivovat,“ míní Prokop. 

Podle Prokopa je nutné změnit rétoriku Ministerstva zdravotnictví v čele s ministrem Blatným a náměstkem Černým. Obává se, že kvůli této rétorice mohou lidé rezignovat. „Narůstá počet lidí, kteří říkají, že by se mělo uvolnit. Je to tak půl na půl,“ komentuje pak výsledky průzkumu Prokop.

„Mírně narostl počet lidí, kteří porušují opatření, nebo respektive se k tomu přiznávají, jako nošení roušky. Klíčové ale je, že jsou tam typy porušení, které nejsou takové zlovolné. Část lidí v tom našem výzkumu vlastně chodí do práce potom, co má symptomy, nebo co byli v kontaktu s nakaženým člověkem. Nicméně tohle je problém toho, že řada těch lidí se obává ztráty příjmů, řadu těch lidí nutí pracoviště v té výrobě, v průmyslu, aby do té práce chodili, pokud jim třeba není úplně špatně. Takže to není otázka výběru, oni se také bojí ztráty práce. Takže ten stát musí nastavit podmínky, aby se v těchto provozech testovalo, aby lidé neztráceli příjem, jdou-li do té karantény a podobně, a tím jako změnit ty podmínky a motivace k tomu to dodržovat,“ podotkl.

Většina lidí se však podle něj snaží opatření dodržovat. „Když pořád říkáme, že to lidé nedodržují, taková generalizovaná tvrzení, tak tím snižujeme motivaci lidí, kteří se to snaží dodržovat, a navíc vyvoláváme dojem, že je to normální. Protože ti lidé, kteří se to snaží dodržovat, si pak říkají: tak já jsem jediný, to asi nemá smysl. A my tímhle přeháněním toho narativu, že za to můžou ti lidé, že to nedodržují, vlastně zhoršujeme tu situaci, protože prostě vyvoláváme jiná očekávání,“ dodal. 

„Máme takový pololockdown, který trvá už asi čtyři měsíce, a samozřejmě těm lidem dochází trpělivost. Proto je lepší mít tvrdý lockdown, který je výrazně kratší a efektivnější, a dobře ho komunikovat, co jsou jeho cíle, než mít pětiměsíční pololockdown, který se dotýká třeba části společnosti, výrazně tvrději dopadá na ty služby než na průmysl a výrobu. Tím ho delegitimizujeme, ten náš pololockdown, a ti lidé jsou unavení a přestávají důvěřovat krokům vlády,“ zmínil sociolog Prokop. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr školství poděkoval PPF, zdůraznil úspěch Hamáčka, pak napadl stranického kolegu

17:11 Ministr školství poděkoval PPF, zdůraznil úspěch Hamáčka, pak napadl stranického kolegu

Robert Plaga miluje statistiky. To vyplývá z pohledu na jeho twitterový účet. V jedné z posledních n…