Prosím vás, pojďme se na to radši vykašlat. V ČSSD dochází k posunu stran Miloše Zemana

30.03.2017 10:54

Kandidát sociální demokracie na prezidenta by měl být podle premiéra a předsedy Bohuslava Sobotky vybrán ve vnitrostranickém referendu. Tvrdí to již drahnou dobu. Nyní však Právo přišlo s informací, že jej od toho mnozí kolegové zrazují.

Prosím vás, pojďme se na to radši vykašlat. V ČSSD dochází k posunu stran Miloše Zemana
Foto: kr-kralovehradecky.cz
Popisek: Jiří Štěpán

Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán se nechal v této souvislosti slyšet, že tím, že ČSSD odhlasovala přímou volbu prezidenta a dala pravomoc zvolit hlavu státu občanům, je vnitrostranické referendum, koho doporučit, zcela zbytečné. „Nechme rozhodnout občany. Ti navíc ukázali, že v této volbě nevolí dle doporučení stran, které obvykle volí do Sněmovny,“ zmínil.

Stejný postoj pak zastává i plzeňský hejtman Josef Bernard. „Je to individuální volba,“ uvedl. Pardubický hejtman Martin Netolický se dokonce obává rozštěpení strany. „Pokud se ČSSD někdy dostala do nějaké zásadní krize, tak její počátek byl ve volbě prezidenta v roce 2003, kdy strana tak dlouho hledala vhodného kandidáta, až se stal prezidentem Václav Klaus,“ vzpomněl v té souvislosti Netolický. Dodal, že je zbytečné se vysilovat finančně referendem nebo prezidentskou kampaní. Důležitější jsou podle něj komunální volby. 

Nesouhlas s konáním vnitrostranického referenda pak podle Práva zní i z nejbližšího premiérova okolí. „A to zejména kvůli složitému vztahu, který ČSSD se Zemanem má. Ten by přitom coby bývalý předseda ČSSD měl zřejmě mezi straníky největší šanci v referendu uspět,“ zmiňuje deník a spekuluje i nad tím, že podpora „nelevicového“ Zemana, jenž se se stranou rozešel již před deseti lety, by mohla některé voliče zmást. 

Jednou z variant tak podle všeho je, že referendum by se místo v létě konalo až krátce před sněmovními volbami či těsně po nich.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …