Tisková agentura Interfax samostatně uvedla, že ruské síly zasáhly ukrajinskou leteckou základnu, zařízení na výrobu komponentů pro drony s dlouhým doletem a sklady munice.
Ukrajinci jsou nuceni přizpůsobovat se změnám ruské taktiky. Server Politico upozornil, že Ukrajinci zkracují obranné linie a jako opěrné body budují objekty ze vzduchu méně viditelné. Alespoň pro drony, které křižují nebe. Ukrajina reaguje budováním opevnění pro stále menší jednotky – od praporů o zhruba 500 vojácích až po roty o zhruba 100 lidech a nyní i pro čety o 20 až 50 vojácích.
„Nyní vidíme, že nejefektivnější pozicí je maximálně jeden oddíl. A to jsou hlavně skupiny zákopů, dokonce i takzvané okopy, které znemožňují nepříteli použití úderných dronů. Koneckonců, nyní dron, zejména na optických vláknech, může proniknout jakoukoli dírou,“ řekl koncem června novinářům v Kyjevě vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj.
Dohled nad všemi opevněními má ukrajinské ministerstvo obrany, ale za jejich výstavbu a údržbu je v závislosti na obranné linii zodpovědných několik různých subjektů: Ozbrojené síly Ukrajiny, Státní speciální dopravní služba ministerstva obrany a místní vojenské a civilní správy. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v lednu uvedl, že vláda loni vynaložila 46,2 miliardy hřiven (930 milionů eur) na výstavbu 3000 obranných objektů.
Jenže je tu problém. Jakýkoli druh opevněné struktury je účinný pouze tehdy, je-li obsazen dostatečným počtem vojáků, řekl Syrskyj. Na frontové linii dlouhé asi 1200 kilometrů Ukrajina zkrátka a dobře nemá v porovnání s ruskými silami dost vojáků.
„Vše záleží na veliteli. Pokud nařídí kopat a minovat, oblast bude solidně opevněna. Pokud (Rusové) uvidí, že je vaše jednotka dobře zakopaná, zaútočí na sousední jednotky,“ řekl jeden z obránců. „Rusové tlačí všude, zkoumají slabá a problematická místa, všechna je znají. A jakmile tato místa najdou, okamžitě tam soustředí své zdroje a jednotky a začnou je prorážet,“ řekl. „A tehdy se bohužel naše obrana začíná hroutit.“
„Pokud v opevnění nejsou žádní vojáci nebo je jejich počet nedostatečný – například když je postaven normální opěrný bod, ale zůstanou v něm dva nebo tři vojáci – toto opevnění samozřejmě neplní svou roli,“ řekl Syrskyj.
Ukrajinští vojáci se v této souvislosti hněvají na své velení, že armáda několik měsíců bojovala v ruské Kurské oblasti, kde na sebe vázala desítky tisíc ruských vojáků, ale vedení země tento čas nevyužilo k tomu, aby posílilo obranu v sousední ukrajinské Sumské oblasti.
Jak hodnotíte práci Donalda Trumpa? (Ptáme se od 23.6.2025)Anketa
Do války na Ukrajině se chystá promluvit francouzský prezident Emmanuel Macron. Server britského listu The Guardian připomněl, že se tak stane ve Velké Británii. Macron totiž v úterý zahájí státní návštěvu Spojeného království, kde promluví k parlamentu a bude spolupředsedat schůzce o Ukrajině.
Macron a britský premiér Keir Starmer budou ve čtvrtek v Londýně hostit 37. francouzsko-britský summit, kde budou diskutovat o možnostech posílení obranných vazeb v reakci na totální ruskou invazi na Ukrajinu. Summit se bude dotýkat nasazení „uklidňujících sil“ na Ukrajinu po příměří a toho, jak „zvýšit tlak“ na Rusko, aby přijalo bezpodmínečné příměří, uvedl Elysejský palác. Poslední státní návštěvu francouzského prezidenta ve Spojeném království uskutečnil Nicolas Sarkozy v roce 2008.
Francouzsko-britské jednání přijde pár dní poté, co si Macron telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.