Na celém skandálu kolem ministerstva spravedlnosti je podle Libora Vondráčka nejvíc zarážející to, že se jen vyměnily tváře, nikoliv systém. „Je to jen střídání prasátek u korýtka,“ říká o nominaci nové ministryně z téže strany. STAN podle něj sehrál jen divadlo pro veřejnost. „Je to habaďůra, která uráží inteligenci voličů,“ dodal.
Vondráček také hájí spojenectví Svobodných s SPD. „Nešlo o žádné krvavé kompromisy. V ekonomických otázkách i v obraně svobod jsme si blízcí. Obojí je dnes ohroženo.“ Kritizuje trestní stíhání Tomia Okamury za „verbální trestný čin“ a přirovnal jej k atmosféře strachu, kdy lidé dostávají náhubky, pokud se nevyjadřují „správně“. V tomto kontextu označil kriminalizaci názorů za cestu k autocenzuře. „Když už stíhají Okamuru, co asi hrozí obyčejným lidem?“
Podle Vondráčka je největší výzvou současnosti bezpečnost – vnější i vnitřní – a Svobodní v tomto směru považují švýcarský model za inspiraci. „Bezpečnost znamená také kontrolu hranic, nulové migrační kvóty, povinná referenda. Švýcarsko je svobodné a bezpečné právě proto, že si o klíčových otázkách rozhoduje samo. A to chceme i my,“ říká.
Referendum o setrvání v EU je podle něj klíčové. „Evropská unie se od roku 2003 radikálně proměnila. Změnila pravidla hry bez souhlasu lidí. Lisabonská smlouva nás připravila o právo veta v oblasti migrace. Takové věci by měly být schvalovány výhradně referendem. Vstoupili jsme do jiné unie, než jaká dnes existuje,“ vysvětluje Libor Vondráček. Jako alternativu nabízí připojení k EFTA – tedy volný obchod bez direktiv z Bruselu, eurodotací a povinných migračních paktů. „Chceme být pátým členem vedle Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Zůstat v EU za těchto podmínek je sebezničení.“
Vondráček také tvrdě napadl plánované „klimatické žebračenky“. „120 milionů domácností má být do roku 2030 závislých na tzv. sociálním klimatickém fondu EU. To není pomoc – to je zavedení energetické chudoby jako oficiální politiky. Green Deal nás stojí 7,4 % HDP – víc než celý důchodový systém. A místo aby to vláda odmítla, přidává vlastní daně na cukr, maso a benzin.“
Na dotaz, co by udělal jako první krok v případné vládní pozici, odpověděl bez váhání: „Okamžité audity státní správy a odstranění ukrajinských vlajek z institucí. Jedno je symbolické, druhé zásadní.“ Jako právník upozornil, že existuje vícero cest, jak se vymanit z destruktivních nařízení EU – od změny ústavy přes lidové veto až po přímé ignorování směrnic, jako to roky dělalo Maďarsko. „I my jsme devět let ignorovali migrační kvóty. A víte co? Nestalo se vůbec nic.“
K závěru přidal jedno z nejvýraznějších varování: „Ursula von der Leyenová chce evropskou armádu. Až ji bude mít, můžete zapomenout na všechny cesty ven. Bratrské tanky tentokrát nepřijedou z východu, ale ze západu.“ Evropskou unii přirovnal k novému totalitnímu projektu, který skrývá diktaturu za frázemi o klimatu, rovnosti a evropských hodnotách.
„Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat,“ cituje Libor Vondráček amerického klasika. Svobodní podle něj budou tím jehnětem, které se nebojí říct „ne“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný