Průzkum: Češi nadávají na soužití s Romy nejvíc za 15 let

21. 5. 2013 17:18

V rámci svého dubnového šetření se CVVM zabývalo otázkou vzájemného soužití romské menšiny s ostatními obyvateli ČR, věnovalo se i stávajícím možnostem, které Romové mají v rámci většinové české společnosti, a zjišťovalo postoje veřejnosti k tomu, jak vláda a místní samosprávy řeší problematiku romské menšiny.

Průzkum: Češi nadávají na soužití s Romy nejvíc za 15 let
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chánově
reklama

Soužití Romů a ostatních obyvatel je výraznou většinou veřejnosti vnímáno jako problematické. Za špatné je označilo 87 % dotázaných, z toho 36 % dokonce za „velmi špatné". Naopak jako dobré toto soužití hodnotí pouze 9 % respondentů, kteří vesměs volili slabší variantu pozitivní odpovědi „spíše dobré", zatímco odpověď „velmi dobré" se objevovala jen ojediněle. 4 % dotázaných na otázku odpověděla, že neví.

Zhoršení oproti loňsku

Oproti minulému roku se hodnocení soužití Romů a neromské většiny v ČR poněkud zhoršilo, když podíl příznivého hodnocení poklesl a podíl nepříznivého hodnocení naopak vzrostl o pět procentních bodů. Aktuální hodnocení je přitom nejhorší za celou dobu od počátku realizace srovnatelných výzkumů v roce 1997.

Dvě třetiny občanů zároveň míní, že vláda neřeší romskou problematiku uspokojivě. Od loňského roku se počet kritiků snížil o čtyři procentní body. O něco lepší mínění mají občané o práci místních samospráv. Jejich řešení považuje za neuspokojivé stejně jako loni 37 procent občanů.

Tři pětiny respondentů se rovněž shodly, že Romové v porovnání s většinovou společností mají horší podmínky při zaměstnání. U ostatních sledovaných oblastí dotázaní častěji uváděli, že mají stejné nebo lepší podmínky. Horší možnosti Romů ohledně uplatnění ve veřejném a občanském životě připouští 37 procent lidí, podle 41 procent je mají ale srovnatelné s ostatními a podle 14 procent dokonce lepší.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stížnosti diváků ČT do koše? Ne! Lipovská tahá nové trumfy

7:16 Stížnosti diváků ČT do koše? Ne! Lipovská tahá nové trumfy

Členka Rady ČT Hana Lipovská udeřila na svého kolegu z Rady Zdeňka Šarapatku a moderátora Jakuba Žel…