Putna je mučedník za nás všechny, naznačuje senátorka Wagnerová

24. 5. 2013 9:04

Senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová má jasno. Prezident Miloš Zeman i ministr školství Petr Fiala prý selhali, když se nezdrželi hodnocení aktivit Martina C. Putny, kterého prezident několik dní odmítal jmenovat profesorem. Státní orgány si totiž podle ní nesmějí uzurpovat nárok na pravdu.

Putna je mučedník za nás všechny, naznačuje senátorka Wagnerová
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

"Hodnocení Martina C. Putny jako osoby z úst prezidenta, hodnocení jeho legitimních občanských aktivit z úst ministra školství, a to v souvislosti s jeho jmenováním profesorem, při němž oba pánové vystupují jako státní orgány, nelze označit jinak, než jako ústavní selhání obou státních orgánů," píše Wagnerová v příspěvku, který byl přečten na čtvrteční demonstraci na Hradčanském náměstí a který uveřejňuje na svých webových stránkách Deník Referendum.

Žádný státní orgán se totiž podle senátorky nemůže stavět do role "vrchního vykladače vkusu" a uzurpovat si nárok na pravdu v oblasti vkusu při uplatňování lidských práv, a to bez ohledu na to, jak silnou má legitimaci z voleb. Stát se jednoduše musí vzdát vyhodnocování koncepcí dobra, musí se jen postarat o to, aby zabezpečil řád, v němž své představy o dobrém a spravedlivém životě mohou uskutečňovat osoby s různým přesvědčením.

Zásah do osobních práv

Navíc pronášením osobních názorů při předávání profesorského dekretu prý zasáhl Zeman i Fiala, byť různou měrou, do práva Putny na svobodný projev. Prezident pak podle Wagnerové zasáhl svými výroky i do Putnova práva na čest a možná i lidskou důstojnost. "Nesporně pak oba pánové, odhlédnu-li od jejich funkcí, projevili značný nedostatek tolerance jako členové občanské společnosti, tedy prokázali nedostatek jedné z občanských ctností. To je však jejich věc, pro nás jako voliče je to ovšem informace předvolební," podotýká senátorka.

V závěru textu Wagnerová oceňuje aktivity Putny: "M. C. Putnu chci ujistit o tom, že si velmi vážím jeho neúnavný boj za skutečně demokratický stát, založený na předústavních hodnotách svobody a rovnosti všech jeho občanů, za jeho vystupování proti politikům, kteří si tyto základy našeho státu dosud neosvojili. Gratuluji Vám, Martine a děkuji, že podstupujete osobní strázně i za nás za všechny."

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

22:04 Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

Písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu zve lidi, aby se dostavili k Obvodnímu soudu p…