Redaktor, který potápěl Šlechtovou, nyní cílí na Zemana. Prý naléhal na to, aby vláda odvolala šéfa BIS

06.10.2018 7:58

Prezident Miloš Zeman pracuje na dalším prosazení své vůle. Tentokrát by prý rád dosáhl výměny na postu šéfa civilní kontrarozvědky – Bezpečnostní informační služby (BIS), informuje redaktor Lidových novin Martin Shabu. Ten v minulosti zveřejnil sérii kritických článků proti někdejší ministryni obrany Karle Šlechtové. „Zeman třikrát naléhal, aby vláda odvolala ředitele BIS Michala Koudelku,“ prozradil Lidovým novinám vysoce postavený vládní činitel. Podle některých zástupců opozice jde o naschvály hlavy státu.

Redaktor, který potápěl Šlechtovou, nyní cílí na Zemana. Prý naléhal na to, aby vláda odvolala šéfa BIS
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Jak známo, BIS je úřad, který má ze tří českých tajných služeb největší pole působnosti. Když se redakce Lidových novin dotazovala Hradu, proč Zeman naléhal na odvolání Koudelky, který je ve funkci od srpna 2016, nedostalo se jí jasné odpovědi. „Otázku ponechávám zcela bez odpovědi,“ sdělil prezdientský mluvčí Jiří Ovčáček.

K fungování BIS, která má na starosti bránit pronikání cizích špionů na české území, boj s terorismem i ochranu ekonomických zájmů země, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) výhrady prý nemá. „Nevidím důvod, proč měnit pana plukovníka Koudelku. To je špičkový profesionál,“ řekl.

Anketa

Je Senát užitečný?

6%
94%
hlasovalo: 11636 lidí
Vláda již podruhé Zemanovi navrhla, aby ředitele Koudelku a jeho náměstka povýšil do generálské hodnosti. Napoprvé však prezident něco takového odmítl v květnu. Oficiálně zaznívalo, že mezi Strakovou akademií a Hradem neproběhla řádná diskuse o návrzích.

Faktem zůstává, že v procesu jmenování a odvolávání ředitele tajné služby BIS nehraje prezident žádnou roli. Jmenuje ho totiž vláda po projednání v bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny. Prezident je ale příjemcem utajených zpráv, které zpravodajci připravují. Může jim také zadávat úkoly.

Vztah s prezidentem je z tohoto důvodu i pro ředitele BIS důležitý, a to nejen kvůli povýšení. Není to tak dlouho, co na sebe kontrarozvědka a prezident narazili. Naposled, když jí Zeman zaúkoloval, aby zjistila, zda se v Česku vyráběl novičok, tedy látka, kterou byl otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera v britském Salisbury.

BIS přišla se závěrem, že látka, kterou použili v Londýně dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU, se zde nevyráběla. Zeman však veřejně prohlásil, že na základě informací od vojenské rozvědky dospěl k názoru, že se zde nebezpečná látka produkovala i testovala. Hned poté se sešla Bezpečnostní rada státu, které se vedle ředitele Koudelky a premiéra zúčastnil i šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, aby následně Úřad vlády vydal prohlášení, že: „V České republice nebyla nikdy vyráběna, vyvíjena ani skladována žádná látka typu novičok.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Trnem v oku byl Koudelka pro Hrad i v souboji ohledně vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, o což kontrarozvědka usilovala. Zeman se tehdy výrazně zasazoval, aby byl vrácen Moskvě, připomněly Lidové noviny.

Koudelku do funkce prosadil bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který neměl dobré vztahy se Zemanem. U premiéra Babiše si ale Koudelka udělal plus, když mu pomohl díky osobním kontaktům zařídit schůzku s britskou ministerskou předsedkyní Theresou Mayovou.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Proti změnám na vlivném postu šéfa kontrarozvědky se staví prý zástupci opozice. „Koudelka si vede dobře,“ řekl jasně předseda kontrolního výboru k BIS ve Sněmovně Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ani podle zástupce ODS v kontrolní komisi a sněmovního matadora Marka Bendy není ke změnám důvod. „Pod panem Koudelkou pracuje BIS ke spokojenosti členů kontrolního orgánu. Na rozdíl od některých jiných služeb i ozbrojených sborů. Pokud se týká povyšování na generála, podle otevřených zdrojů jde o naschvály pana prezidenta,“ řekl pro LN Benda a dodal, že s těmi v jeho druhém volebním období asi nic moc neuděláme.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …