STAN navrhuje, aby hradní kancléř musel mít bezpečnostní prověrku

27.12.2017 14:52

Vedoucím Kanceláře prezidenta republiky by se mohl stát jedině svéprávný a bezúhonný člověk, který by musel mít bezpečnostní prověrku na stupeň Přísně tajné. Pokud by ji do roku od nástupu do funkce nezískal, funkci by ztratil a nesměl by ji znovu získat. Přichází s tím novela zákona o Kanceláři prezidenta republiky, kterou ve Sněmovně předložili poslanci Starostů. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka přestavuje návrh volební kampaň před prezidentskými volbami, které se uskuteční v lednu. Současný kancléř Vratislav Mynář prověrku nemá.

STAN navrhuje, aby hradní kancléř musel mít bezpečnostní prověrku
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vratislav Mynář v pořadu Horké téma

„Nejde v žádném případě o věcnou a upřímně míněnou snahu, jednoznačně jde o volební kampaň před prezidentskými volbami,“ sdělil Ovčáček ČTK.

Poslanci STAN uvádějí, že dosavadní právní úprava postavení kancléře je kusá. Nynější zákon pouze uvádí, že kancléře jmenuje a odvolává prezident. Navrhovatelé uvádějí, že se to i s ohledem na to, jak se s touto funkcí zachází za současného prezidenta Miloše Zemana, nejeví jako zcela šťastné.

Požadavek na bezpečnostní prověrku zdůvodňují poslanci STAN mimo jiné tím, že je nanejvýš paradoxní, když ji mají jeho podřízení, a mohou se tedy seznamovat s informacemi, ke kterým kancléř bez příslušného osvědčení přístup nemá.

„Tímto přístupem navíc disponuje ze zákona i hlava státu, a vedoucí kanceláře se tak ocitá v nezáviděníhodném postavení, kdy jeho nadřízení ani jeho podřízení mu nemohou k těmto informacím poskytnout přístup; vzniká pak otázka, zda takový úředník může být ve své funkci platným,“ stojí v důvodové zprávě. Starostové také navrhují, aby kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích, jejich členem by však být směl. Poukazují přitom na to, že Mynář byl vysokým funkcionářem politické strany. V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů.

Mynář bezpečnostní prověrku nezískal a Národní bezpečnostní úřad zamítl i jeho rozklad vůči tomuto rozhodnutí. Kancléř se chce bránit soudní cestou.

Národní bezpečnostní úřad, který má prověrky na starosti, v prezidentské kanceláři uskutečnil prověrku. Podle vyjádření Ovčáčka i mluvčího NBÚ z letošního července úřad žádná pochybení nezjistil.

Návrh poslanců STAN dostane nejprve k posouzení vláda. Bez ohledu na její stanovisko se jím pak budou zabývat poslanci.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…