Schwarzenberg: Lavrov nepochopil, co je to svobodná země a demokracie. Rusko míří k diktatuře

16.05.2020 21:19

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bude nezbytné obnovit sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Tvrdí, že to vyplývá ze závazků ukotvených v česko-ruské smlouvě z roku 1993. Zmínil, že české vysvětlení, že o odstranění sochy Koněva rozhodl na místní úrovni „jakýsi starosta“, považuje za „dětinské“. Lavrovův výrok nenechal bez povšimnutí exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Schwarzenberg: Lavrov nepochopil, co je to svobodná země a demokracie. Rusko míří k diktatuře
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Karel Schwarzenberg.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33507 lidí
„Můj bývalý kolega, ruský ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že je nezbytné, aby se socha maršála Koněva vrátila v České republice na místo, kde stála od roku 1980. Když jsem si to přečetl, sám jsem se ptal, pro koho to je, prosím, nezbytné? Očividně ne pro obyvatele Prahy 6 a očividně ani pro obyvatele ostatních částí Prahy. Snad je to tedy nezbytné pro Ruskou federaci, ale proč?“ ptal se Schwarzenberg na sociální síti.

„Myslím, že to celé vychází z toho, že Sergej Lavrov, který vyrostl a dlouho žil v Sovětském svazu a nyní pod Vladimírem Vladimírovičem Putinem, vůbec nepochopil, co znamená svobodná země a demokracie. Že totiž ani prezident, ani vláda, nikdo v této zemi nemůže měnit rozhodnutí svobodně zvoleného zastupitelstva v čele se starostou. Na to nikdo nemá právo. Samozřejmě, je těžko představitelné, že by se někde ve velké ruské říši nějaké zastupitelstvo odvážilo nejednat v souladu s Moskvou. Sovětský svaz byl tvrdou diktaturou a nynější je Rusko k ní opět na nejlepší cestě,“ poznamenal Schwarzenberg.

„Ale my musíme trvat na své svobodné demokracii, jejíž jedna z výhod je, že místní orgány nejsou podřízeny orgánům státním. Toto si musí každý uvědomit a doufám, že to pochopí i ruský ministr zahraničí. I kdyby se vláda stavěla na hlavu a pan prezident poskakoval před Lány, tak to ještě neznamená, že je musí svobodně zvolené zastupitelstvo poslouchat,“ uzavřel bývalý šéf české diplomacie.

Lavrov v ruské televizi RBK prohlásil, že vysvětlení o vlastnictví sochy maršála Koněva Prahou 6 je „dětinské“. „Myslím, že je to nějaké dětinské vysvětlení, protože povinnost zajistit zachování této památky ležela na bedrech českého státu. Navíc jsme do poslední chvíle věděli a česká strana nám to potvrdila: památník byl v záznamech českého ministerstva obrany. A najednou, když jej odstranili, nám stydlivě říkají: Víte, nebyl v našem vlastnictví, byl ve vlastnictví u toho starosty,“ uvedl.

Prohlásil, že odstranění sochy je „nepřijatelné“ a čeští diplomaté budou mít na nadcházejících jednáních co vysvětlovat. Také zdůraznil nutnost zjednat nápravu. Pomník dle něho musí být obnoven. Prý je tak nutné učinit na základě závazků z česko-ruské smlouvy z roku 1993.

To ale naše diplomacie popírá. České ministerstvo zahraničí už počátkem dubna uvedlo, že odstranění sochy Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Česká strana též nabídla případný přesun sochy do Ruské federace.

Vystoupení Lavrova, v němž padlo, že Češi na jednání budou muset „velice vážně vysvětlovat a vysvětlit, jak se chystají situaci napravit“, česká diplomacie kritizuje. Podle českého ministerstva zahraničí takováto prohlášení nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání.

„Je-li zájem ruské strany na konstruktivním jednání skutečný, tón i obsah jejích vystoupení by tomu měly odpovídat,“ vzkazuje resort ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Rusku zároveň dodává, že navzdory současné situaci má Česko i nadále zájem na obnovení standardních bilaterálních vztahů s Ruskou federací. „Potvrzuje to i náš návrh na zahájení konzultací v souladu s článkem 5 Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z minulého týdne,“ připojuje ministerstvo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…