Senátorka Gajdůšková: Velezrada je silné slovo, ale co máme dělat?

03.03.2013 16:38

Místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková vysvětlila v prohlášení, co vede senátory k žalobě na Václava Klause pro velezradu. Sama uznává, že velezrada je velice silné slovo, ale jinou možnost, jak žalovat prezidenta, senátoři nemají, a proto je, podle Gajdůškové, důležitější hájit demokratické principy.

Senátorka Gajdůšková: Velezrada je silné slovo, ale co máme dělat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: TK ČSSD za účasti stínového ministra financí Jana Mládka, místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové a předsedy Svazu pacientů ČR Luboše Olejára

Žaloba pro velezradu je vlastně jediná sankce. „Není to trochu silná káva? Jak se to vezme. V této chvíli je to bohužel (nebo bohudík) jediný dostupný instrument, kterým se dá vymáhat odpovědnost od prezidenta,“ uvádí Gajdůšková a kritizuje vládní strany, které kroky senátorů označují za směšné.

Neústavních kroků bylo víc

V právním státě je demokracie a vláda práva, podle senátorky, stejně důležitá jako existence státu samotného. „Za prvé se domníváme, že došlo k porušení základních demokratických principů. Díky čl. 2 amnestie došlo ke změně rozhodnutí soudu, a tím i k porušení vyvažování moci ve státě. Za druhé došlo k hrubému porušení základních práv občanů naší země, která mají garantována Ústavou. Tím je právo na spravedlivý proces a právo na ochranu majetku,“ jmenuje Gajdůšková v tiskovém prohlášení.

A nejsou to jediné důvody. Klaus, podle ní, nerespektuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a nejmenuje soudce. Stejně tak je kontroverzní jeho protahování podpisu Lisabonské smlouvy. „K řešení situace nás již také vyzvali občané peticí, pod níž je dnes více než sedmdesát tisíc podpisů. Nelze se tím nezabývat,“ doplnila Gajdůšková.

Politickou odpovědnost by však měl, podle Gajdůškové, vyvodit i premiér Petr Nečas, který kontrasignoval amnestii. „Ani já nejsem příznivcem silných slov.  Slovo velezrada mi nepřipadá šťastné. Ale vnímám hodnotu, kterou demokratické principy po roce 1989 pro nás měly a měly by mít i nyní. Dívám se na institut žaloby na prezidenta jako na výrok, přes který můžeme posoudit, zda došlo, či nikoliv, k překročení ústavních kompetencí prezidenta,“ dodává Gajdůšková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

21:19 „Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

Francouzi jsou stále nespokojení s tím, jak vypadá jejich země, jak žijí, na co mají a na co nemají.…