Skripal: ČT probrala stopu v České republice

11. 10. 2018 7:12

Podezřelí z útoku na někdejšího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji se podle všeho mohli pohybovat i v Česku a samotného Skripala zde před čtyřmi lety sledovat. Tvrdí to Český rozhlas. A právě reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa a bývalý zástupce ředitele ÚZSI Jan Paďourek byli hosty pořadu Události, komentáře ČT24.

Skripal: ČT probrala stopu v České republice
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice
reklama

Ruslan Boširov a Alexander Petrov - nebo vlastně plukovník GRU Anatalij Čepiga a Alexandr Miškin, lékař ve službách GRU. Dva muži, kteří jsou obviňování z útoku na Skripala. Jak nyní potvrdil reportér Janek Kroupa, Sergej Skripal pobýval v Česku v druhé půlce října 2014. A oba muži přijeli do Česka ve stejnou dobu. 

"Jeden z nich přijel 11., toho druhého jsme lokalizovali, že se objevil v Ostravě mezi 13. a 16. říjnem 2014. To byl ten Alexander Petrov. Oba používali stejné identity, které použili i v Salisbury. A podle našich zdrojů se tady měli pravděpodobně podílet právě na sledování Sergeje Skripala," zmínil Kroupa v pořadu Události, komentáře. 

"Já samozřejmě nemohu v tuto chvíli, tak jako pan Kroupa, potvrdit, jestli tady pan Skripal byl, nebo ne, já o tom opravdu nic nevím, ale na druhou stranu, jestli tedy připustíme, že pan Skripal tady skutečně byl a byl tady jaksi hostem i třeba Bezpečnostní informační služby, tak potom asi, pokud to ruská strana věděla, tak je logické, že nějakým způsobem na to reagovala," podotkl následně Paďourek s tím, že vzhledem k důkazům se domnívá, že už ani prezident Ruska Putin nepochybuje, že tito lidé prostě patří ke službě GRU. 

Kroupa se pak více rozhovořil o návštěvě Sergeje Skripala v Česku. "Časově to souvisí přinejmenším s tím, že česká zpravodajská služba v té době velmi intenzivně identifikovala některé, některé lidi, které posléze vyhošťovala, anebo sledovala dál. Případ Sergeje Skripala je specifický ve dvou věcech. Sergej Skripal měl neuvěřitelné množství znalostí o identitách ruských agentů. To je první důležitá věc, kterou je potřeba si u Skripala uvědomit. A druhá důležitá věc, a to je možná důvod, proč ten pokus o jeho vraždu způsobil takový poprask, je, že Sergej Skripal byl za svou činnost odsouzen, on si část trestu odseděl, a pak jej ruští zpravodajci vyměnili s Brity. Tím, že došlo k pokusu o jeho vraždu, tak tím jaksi byla porušena nepsaná pravidla mezi zpravodajskými službami, že pokud dojde k výměně, tak už by nemělo dojít k dalšímu potrestání toho člověka, notabene v situaci, kdy ten člověk byl odsouzen," poznamenal Kroupa. 

Paďourek následně pohovořil o tom, že v současné době se možná v GRU chystá jaksi zásadní personální změna, a to například i kvůli odhalení identity obou mužů spojovaných se Skripalem. 

Své pak k tématu řekl i Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec na Ukrajině, jenž mimo jiné hovořil i o třetím možném agentovi, Sergeji Fedotovi. "Já si myslím, že bychom měli počkat na další informace," uvedl. A jak zareaguje hlava státu, Vladimir Putin, uvedl šéf organizace Centrum pro lidská práva Memorial Alexander Cherkasov. 

"Putin reaguje velmi vzácně. On je jako nebešťan, který obvykle posílá svého mluvčího Peskova, aby něco komentoval a Peskov obvykle komentuje v takovém duchu, že v Kremlu o tom nic nevědí, ke každé významné události. A když se jedná o něco skutečně významného například důchodová reforma, která vyvolala velký ohlas mezi lidmi, tak Putin vyčkal asi půl druhého měsíce, než promluvil," poznamenal závěrem Cherkasov.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…