Slibovali, nabízeli. Petříček byl k roztrhání, ale zůstal věrný ČSSD

14.06.2021 14:40

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) tvrdí, že měl nabídky od jiných politických stran, ale rozhodl se zůstat v sociální demokracii. „V sociální demokracii jsem, nikam neodcházím, nepřijímám žádné nabídky od politické konkurence. Jsem tělem i duší sociální demokrat,“ říká Petříček s tím, že kvůli odvolání z čela ministerstva není zahořklý. Úkolem současného vedení je podle něj znovu získat důvěru občanů a uspět ve volbách.

Slibovali, nabízeli. Petříček byl k roztrhání, ale zůstal věrný ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Petříček v rozhovoru pro server Novinky.cz prohlásil, že kvůli svému odvolání z postu ministra zahraničí, které si vymohl šéf ČSSD Jan Hamáček, není zahořklý. Nový pokus o to stát se předsedou strany prý již není na stole. „Není to pro mě téma, které by bylo aktuální. Záleží také na tom, jak sociální demokracie uspěje ve volbách, a já určitě budu chtít přispět k tomu, aby dopadla dobře. Nejsem také rozhodně zahořklý. V sociální demokracii jsem, nikam neodcházím, nepřijímám žádné nabídky od politické konkurence. Jsem tělem i duší sociální demokrat,“ říká Petříček, který dle svých slov již některé nabídky odmítl.

Petříček je zatím nadále jedničkou ČSSD na pražské kandidátce, hojně se ale spekuluje o tom, že se jedničkou v Praze stane ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Kandidátka v Praze ještě nebyla konečně schválena. Zatím mám nominaci na lídra, z vedení se o tom se mnou ještě nikdo nebavil. Bude o tom navíc ještě rozhodovat krajské předsednictvo pražské organizace, může se k tomu vyjádřit i celostátní předsednictvo. Jsem ale připraven sociální demokracii pomáhat. Pokud bude prostor, rád se zapojím,“ tvrdí Petříček.

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25036 lidí
Odvolání z resortu zahraničí Petříček nadále vnímá jako politické, zejména kvůli dlouhodobým sporům s prezidentem Milošem Zemanem. Vnímám to jako rozhodnutí nového vedení, které chtělo vystupovat jednotně. V některých otázkách, ať už se to týkalo třeba působení ve vládě, či vztahu s prezidentem Zemanem, jsem neměl podobné názory jako jiní lidé v novém vedení,“ má jasno Petříček, podle nějž tím nejspíše vedení ČSSD chtělo vztahy s prezidentem vylepšit.

Vedení sociální demokracie se podle něj musí aktuálně velmi snažit, aby znovu získalo voliče, například připomenutím minulých nedávných úspěchů. „Průzkumy mě netěší. Ta čísla neodpovídají tomu, co sociální demokracie v uplynulých letech pro Českou republiku udělala. A nebylo toho rozhodně málo. Ale je to otázka ztráty důvěry a znovu získat důvěru veřejnosti není úplně jednoduchý úkol. Doufám nicméně, že se to podaří,“ říká Petříček s tím, že zejména kolem předsedy Jana Hamáčka vznikají zbytečné nejasnosti v souvislosti s jeho cestou do Ruska.

„Měli bychom dělat všechno pro to, abychom dále důvěru neztráceli, abychom prostě byli pro veřejnost čitelní. Aby nevznikla nějaká mlha kolem toho, co sociální demokraté dělají, anebo ještě hůř, aby nevznikaly kauzy. Bohužel ta kauza kolem Vrbětic a plánované cesty do Moskvy u řady lidí vyvolala hodně otazníků. Jan Hamáček z toho možná vychází trochu se ztrátou důvěry. Věřím ale, že sociální demokracie stále to místo na politické scéně má a že na podzim se ukáže, že lidé budou volit podle toho, kdo nabízí rozumný program pro následující období, které nebude úplně jednoduché,“ věří Petříček.

Mgr. Robert Šlachta

  • PŘÍSAHA Roberta Šlachty
  • mimo zastupitelskou funkci

Petříček nechápe zejména rychlý vzestup Přísahy Roberta Šlachty, která sociální demokracii v průzkumech přeskočila. „Nikoho netěší, když vidíme současné průzkumy, kdy z úplně nepochopitelných důvodů pan Robert Šlachta má najednou pět procent, aniž bychom vlastně věděli, čeho chce v politice dosáhnout. Nebudu tedy zastírat, že ve straně jsou obavy o to, jak dopadnou volby a někteří lidé přece jenom ztratili možná naději. Jsme ale strana, která má poměrně dost členů a přesvědčit vlastní straníky o tom, že to, co děláte, dává smysl, je první krok, abyste přesvědčili i veřejnost,“ dodává Petříček, že od vedení je potřeba více energie, více chuti měnit věci a více sebevědomí.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…