Zelená politika dostala hned po Silvestru klimatickou ránu: ČEZ 2. ledna oznámil, že k 31. prosinci nevyužil opce na elektrárnu Počerady – tedy si ji neponechá, a dožitá elektrárna je tak prodaná společnosti SEV.en (dřívější Czech Coal, Mostecká uhelná), která si ji převezme k 2. lednu 2024.
Letos mimo jiné uplyne rovných 50 let od chvíle, kdy byly uvedeny do provozu čtyři bloky Počerady I., kterou Greenpeace nazývají „nejšpinavější elektrárnou“ a která původně měla stát v Egyptě... Bez ohledu na „výročí“ mají dnes nejen ekoaktivisté, ale všechny „mladé Grety“ právo i prostor něco prosadit – vyplývá to z povídání s historikem Jiřím Kopicou, jenž nás provedl mezi snímky zdevastované krajiny, které nebyly k vidění ani na největší výstavě světoznámého Josefa Koudelky v Praze. Zamyslel se pro ParlamentníListy,cz nad analogií s ekodemonstracemi před 30 lety, kdy v severních Čechách umíraly lesy kvůli kyselým dešťům a lidé se už smogovou situací trápili natolik, že je to vyburcovalo k listopadovým protestům.
Počerady – největší výfuk České republiky. „Nejšpinavější českou hnědouhelnou elektrárnu Počerady hodlá ČEZ provozovat do roku 2024 a poté připadne za směšnou sumu 2 miliardy korun soukromému vlastníkovi SEV.en Energy uhlobarona Pavla Tykače,“ napsalo hnutí Greenpeace v článku den před koncem roku 2019 (autor Luboš Pavlovič)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš