Socialisté pobavili Bártu. A Dobeš se z kritiky raduje

16.02.2011 22:06

AKTUALIZOVÁNO Podle sociálního demokrata Ivana Ohlídala by měl šéf školství Josef Dobeš rezignovat. Pracuje prý chaoticky a nekoncepčně. Sám ministr kritiku vnímá jako pochvalu. Podle Bárty je ČSSD nervózní.

Socialisté pobavili Bártu. A Dobeš se z kritiky raduje

Kolem ministra školství Josefa Dobeše je v posledních dnech horko. Poté, co musel vysvětlovat nadměrně vysoké odměny pro zaměstnankyni resortu Janu Machálkovou, nyní čelí dokonce výzvě, aby odstoupil.

Psali jsme:
Dobešova úřednice s platem premiéra se přirovnala k Billu Gatesovi

K tomu jej vyzývá místopředseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Ivan Ohlídal (ČSSD), aby ze své funkce odstoupil, protoze jeho působení v čele resortu školství je katastrofální. Měl by podle něho odejít z funkce sám, nebo být odvolán.

Dobeš prý školství destruuje

V opačném případě prý hrozí destrukce školství a nevyčerpání desítek miliard z evropských fondů. Ohlídal to řekl ve středu v Lidovém domě. Ministerstvo na jeho výzvu zatím nereagovalo.

Ohlídal kritizuje zejména čerpání finančních prostředků z operačních programů Vzdělání pro konkurenceschopnost (OP VK) a Výzkum a vývoj pro inovace (OP VAVPI). To je podle Ohlídala za Dobešova působení katastrofální.

Reforma VŠ je prý nekoncepční

Sociální demokrat kritizuje také Dobešovu školskou reformu. Ta je dle něj katastrofální, chaotická a nekoncepční.

Sám Dobeš se ale z Ohlídalovy kritiky de facto raduje. "Ty ataky mě vedou k potvrzení toho, že práci odvádím dobře," sdělil ParlamentnímListům.cz s tím, že ve svém úsilí chce pokračovat.

Dobeš: Jsem rád, že se vaří voda

"Než se pohybovat v zahnilém rybníce, jsem raději, že se voda vaří," použil Dobeš pro vysvětlení svého postupu metaforu. "Rezignovat rozhodně nehodlám," uzavřel pak s tím, že Ohlídalovu výzvu bere spíše jako "nakopnutí" pro lepší práci. 

Vážnost Ohlídalovy výzvy k Dobešově rezignaci potvrzuje i reakce Věcí veřejných. Ty se k jeho apelu vyjádřily krátce poté, co Ohlídal na Dobeše kriticky zaútočil.

Véčka: Socialistům nic nevyšlo. Tak útočí

„Sociální demokracii nevyšla její aktivita namířená proti státním maturitám ani legislativní cestou, ani mediální kampaní, a dokonce ani nevybíravým tlakem na vládu. Proto zvolila personální útok na ministra školství Josefa Dobeše za využití všech prostředků, včetně uvedení nepotvrzených, demagogických informací," uvedl ve středu předseda Věcí veřejných a místopředseda vlády Radek John, který zopakoval, že Dobeš má plnou podporu strany.

Za Dobešovu práci se postavila i předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí. "Dle mého názoru znamenal nástup Josefa Dobeše naopak nový impuls pro řadu dlouho neřešených problémů resortu školství, například v případě socialisty zmíněných evropských fondů pozoruji zřetelné zlepšení," pochválila postup šéfa školství.

Stejné stanovisko zastává i další zástupce VV, ministr dopravy Vít Bárta. Podle toho postup ČSSD ukazuje na to, že strana je nervózní.

„Fakt, že je ČSSD nervózní a uchyluje se k podobným metodám, potvrzuje správnost ministrových kroků. Ve svém úřadě postupuje ministr Dobeš razantně, a i když to řadu lidí možná zneklidňuje, je to určitě postup správným směrem," uvedl Bárta v tiskovém prohlášení, které VV zaslaly ParlamentnímListům.cz.

Dobeš: Jdu správnou cestou. A půjdu dál

To si ostatně myslí i sám Dobeš. "To, že někoho burcuji k takovýmto výrokům dokládá, že jsem se vydal správnou cestou. Hodlám ve svém postupu pokračovat," dodal Dobeš pro ParlamentníListy.z s tím, že až on se odhodlal ke krokům typu zeštíhlení resortu nebo využívání evropských fondů, k nimž jeho předchůdci neměli odvahu.

Josef Dobeš byl spoluzakládajícím členem Věcí veřejných, stál u jejich zrodu v roce 2002. Opakovaně byl zvolen místopředsedou strany, působil jako pražský zastupitel.

V únoru 2010 byl  zvolen lídrem kandidátky VV do Poslanecké sněmovny v Jihomoravském kraji, v červenci 2010 byl jmenován ministrem školství, mládeže a tělovýchovy.

Více čtěte:

 • Dobře placený úředník nakope kmotrům zadek, hájí Bárta Dobeše

 • Ministr Dobeš se zapletl. S odměnou pro šéfku svého sekretariátu

 • Bohdalová (ČSSD): Ministr Dobeš by měl zveřejnit výši odměn, které resort zaměstnancům dal

 • Ušetřil jsem, tak proč bych nemohl rozdávat odměny, hájí se Dobeš

 • Foto: Hans Štembera

  Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  autor: jas

  Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

  Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

  Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

  reklama
  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  „Lůza. Neotravuj!“ Pískání na Klause ml.: Další kolo. Pěkně ostré. A dopad na Trikolóru?

  7:54 „Lůza. Neotravuj!“ Pískání na Klause ml.: Další kolo. Pěkně ostré. A dopad na Trikolóru?

  Zdá se, že video z Národní třídy opravdu rozvířilo debatu o odkazu 17. listopadu a kdo si ho může ná…