Šokující průzkum: Pravice totálně bez šance, ČSSD a KSČM válcují vše

22.05.2013 16:09 | Zprávy

Téměř na den přesně rok před konáním parlamentních voleb zveřejnilo CVVM výsledky výzkumu stranických preferencí a volební model v květnu 2013. Mnout ruce si po jejich zhlédnutí musí ve dvou nejsilnějších opozičních stranách ČSSD a KSČM. Té první slibuje vskutku impozantní vítězství, té druhé pak druhé místo a takřka pětinu sněmovních křesel.

Šokující průzkum: Pravice totálně bez šance, ČSSD a KSČM válcují vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Vidinou ústavní většiny se mohou rok před parlamentními volbami, které se s velkou pravděpodoností uskuteční ve dnech 23. a 24. května, kochat sociální demokraté a komunisté poté, co se seznámí s výsledky stranických preferencí a volebním modelem v květnu 2013, jak je zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Dotázaní měli v průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 6. až 13. května, odpovědět na otázku, zda by šli volit, kdyby se volby do Poslanecké volby konaly příští týden. Kromě 22,5 procenta respondentů, kteří uvedli, že rozhodně volit nepůjdou, odpovídali ti ostatní, kterou stranu by volili. Nejvíce dotázaných uvedlo ČSSD – 24 procent, následovala KSČM s 10,5 procenty, TOP 09 s 9,5 procenty a ODS s 9 procenty.

Další vývoj preferencí ODS a TOP 09 ovlivní boj o pražský magistrát

„V posledním měsíci se na politické scéně nic tak zásadního neudálo. Nepočítám události na pražském magistrátu, protože ty se do průzkumu promítnout ještě nemohly. Ale tu stranu, která rozbije koalici a spojí se s ČSSD, to v očích pravicových voličů v celé zemi poškodí. Standardní volič ODS i TOP 09 si přeje koalici těch dvou stran. Možná je problém u některých straníků, kteří si řeknou, že radši budou vládnout s někým z levice než s konkurentem na pravici, ale volič to takhle nevnímá,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol z Vysoké školy CEVRO Institut.

Celý průzkum CVVM ZDE

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová se ztrapnila „gratulací“ Merzovi, který nebyl zvolen

11:25 Gregorová se ztrapnila „gratulací“ Merzovi, který nebyl zvolen

V Německu došlo k unikátní situaci. Friedrich Merz nebyl zvolen spolkovým kancléřem, ačkoliv měly CD…