Spisovatel tepe chartisty: Ti „lepšolidé“ a „ušlechtilci“ se mi hnusí. Nepovyšujte se nad obyčejné lidi. Nepoučujte je, co si musí myslet

26.11.2019 18:25 | Zprávy
autor: David Hora

Nedávné řeči o tom, zda Karel Gott „bojoval“, či „nebojoval“ proti minulému režimu, i to, jak se k tomu „stavěli“ jeho fanoušci, které po slavíkově smrti z některých míst zazněly, přiměly spisovatele, novináře a hudebníka Pavla Černockého zamyslet se nad tím, jak vlastně lidé v bývalém Československu v tomto směru žili. Byli „hrdinové“ a byli „zbabělci“? V textu Pavel Černocký zmiňuje například Václava Havla nebo Báru Štěpánovou. Připomněl také Svazarm i Pionýra. Velmi rázně se vyjádřil o chartistech i „lepšolidech“ a „ušlechtilcích“. Na závěr pak položil otázku: „Má kdokoli právo vynucovat na spoluobčanech odvahu k hrdinství?“

Spisovatel tepe chartisty: Ti „lepšolidé“ a „ušlechtilci“ se mi hnusí. Nepovyšujte se nad obyčejné lidi. Nepoučujte je, co si musí myslet
Foto: archiv P. Černocký
Popisek: Pavel Černocký

„Před pádem bolševického režimu u nás byla nepřehlédnutelná skupina občanů, která se rozhodla otevřeně vzdorovat totalitnímu zřízení. Zmíním některé – Václav Havel, Standa Devátý, Dominik Duka, Václav Malý, Bára Štěpánová a celá řada dalších. Podepisovali a šířili dokumenty jako Charta 77 a Několik slov. Díky jim za tu odvahu nepochybně patří,“ říká na úvod svého zamyšlení Pavel Černocký a vysvětluje.

„Důvody k odporu měli ty nejrůznější. Někoho to prostě bavilo, někdo měl pevné přesvědčení a jiným už vlastně nic jiného nezbývalo. Pro režim byli stejně nepřijatelní. Jejich činnost byla záslužná a mnoha lidem dodávali odvahu. Bylo jich ovšem strašně málo,“ podotýká a dodává. „Většina národa byla buď apatická, anebo si myslela sice to samé, ale zúčastnit se nehodlala. Opět z nejrůznějších důvodů. Někteří, a nebylo jich málo, s režimem prostě sympatizovali. Jiní režim nenáviděli, ale nehodlali si pálit prsty. Nemalá skupina lidí poslouchala ‚podvratné vysílačky‘ a získané informace šířila dál. I to mělo svůj význam. Pomáhali objektivní zprávy šířit do svého okolí a ty se pak dostávaly k dalším lidem.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…