Stát chystá smlouvu s ČEZ o stavbě nového zdroje Dukovan

20.06.2019 22:10

Stát připravuje smlouvu s firmou ČEZ týkající se stavby nového jaderného zdroje, který by měl nahradit nynější dukovanské bloky po jejich odstavení. Účastníkům dnešního kulatého stolu v Dukovanech to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Stavbu i financování má zajistit dceřiná firma ČEZ a chystané smlouvy by měly obsahovat podmínky zajištění projektu ze strany státu. Důležitá budou podle Míla i jednání v Bruselu. Míl je zmocněncem pro jadernou energetiku od února, nahradil Jána Štullera.

Stát chystá smlouvu s ČEZ o stavbě nového zdroje Dukovan
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany
reklama

Anketa

Myslíte, že globální oteplování způsobuje člověk?

30%
70%
hlasovalo: 7162 lidí
„Já myslím, že se za poslední čtyři pět měsíců podařilo udělat velký kus práce,“ řekl dnes Míl ČTK k přípravě na stavbu nového jaderného zdroje. Zmínil mimo jiné určení investora, práce na uzavření smlouvy mezi státem a investorem a ustavení týmu, který bude koordinovat jednání s Evropskou komisí. Rámcová smlouva s ČEZ bude podle Míla hotova poměrně rychle. Druhá smlouva, na první etapu příprav stavby včetně tendru, bude složitější a bude trvat déle, dodal.

Další záležitosti podle Míla obsahuje materiál, který by měla vláda projednat 1. července a který má vytvořit podmínky pro další pokrok příprav. Míl podotkl, že pro jednání v Bruselu je potřeba mít podporu zahraničních finančních a právních institucí. Jednání podle Míla nebudou jednoduchá. „Potřebujeme dohodu o veřejné podpoře, potřebujeme dohodu o způsobu obchodního zajištění,“ uvedl.

Dukovany s instalovaným výkonem 2040 megawattů (MW) pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Čtyři stávající bloky jaderné elektrárny byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Firma ČEZ zatím měla strategii provozování těchto bloků přibližně do roku 2035. Letos uvedla, že prověřuje možnosti jejich chodu asi do roku 2045. Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik let brzdí nejasnosti o způsobu jeho financování.

Fotogalerie: - Výsledky Skupiny ČEZ

Generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Da...
Skupina ČEZ v roce 2018 vydělala 10,5 mld. Kč, v r...
Místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleskač
Generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Da...
Skupina ČEZ v roce 2018 vydělala 10,5 mld. Kč, v r...
Skupina ČEZ v roce 2018 vydělala 10,5 mld. Kč, v r...

Debata se dnes také týkala nově vyvíjených malých modulárních reaktorů, které by mělo být možné stavět rychleji. „Nicméně my musíme počkat, až tyto bloky budou mít licenci a bude evidentní, že jsou provozuschopné a provozovatelné,“ řekl Míl.

Stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech by měla zajistit firma ČEZ Dukovany II, nyní se koná prověřování možných vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví. „My očekáváme, že by v brzké době mohlo ministerstvo životního prostředí vydat závěrečné stanovisko, které pro nás bude významným milníkem v projektu,“ řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Martin Uhlíř.

Firma už také začíná zpracovávat dokumentaci pro územní řízení. Nový jaderný zdroj by podle Uhlíře měl ideálně nahradit nynější dukovanské bloky po jejich vyřazení z provozu. Jak uvedl, cena jednoho jaderného bloku s výkonem 1200 MW se v zahraničí pohybuje mezi 120 až 150 miliardami korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

18:39 Tady vidíš, na koho letí přepychové baby, smál se ocicmaný Fidel Castro. Neuvěřitelné vzpomínky Josefa Skály na světové státníky

Kudy se do politiky vrátí charisma? Kam sahá Macron Charlesi de Gaullovi? Bezdětná „Bundesmutti“ Wil…