Státy EU prý loni překazily 16 islamistických teroristických útoků

29.06.2019 9:01

Evropský komisař pro bezpečnost Julian King s odvoláním na zprávy Europolu prohlásil, že terorismus dnes představuje největší hrozbu pro celou EU. V loňském roce se podařilo překazit 16 teroristických útoků naplánovaných islámskými radikály, ale bezpečnost Evropanů prý stále ohrožují tzv. osamělí vlci, které je opravdu těžké vypátrat.

Státy EU prý loni překazily 16 islamistických teroristických útoků
Foto: Youtube.com
Popisek: Vlajka Islámského státu

„Celkem 16 naplánovaným útokům radikálních islamistů dokázaly loni úřady v Evropě zabránit. V sedmi případech se to nepodařilo, takže o život přišlo 13 lidí a 46 jich bylo zraněno. To jsou nejpříznivější čísla od roku 2014, kdy na území Sýrie a Iráku vznikl militantní Islámský stát (IS), který podporoval teroristické útoky po celé Evropě,“ píše k teroristickým útokům v EU sobotní MF Dnes.

Řada bývalých bojovníků Islámského státu však pronikla zpět do Evropy a na vlastní pěst se tu snaží plánovat útoky. S ohledem na skutečnost, že se pohybují sami, jsou velmi mobilní a své plány drží často v tajnosti, není nijak snadné je vypátrat.

Šéfka unijní policejní agentury Catherine De Bolleová k tomu poznamenala, že cílem islamistických radikálů není jen vraždit Evropany, ale také rozsévat mezi nimi strach a co nejvíce rozdělovat evropskou společnost. Činí tak nejen prostřednictvím klasických bombových útoků, Prý už plánovali také pokus o otravu zdrojů pitné vody.

Nemalou část islamistických bojovníků s evropskými pasy navíc stále drží Kurdové na severu Iráku. Dosud nebylo jasně stanoveno, co se s nimi stane.

Vedle džihádistů policie maří také pokusy o vyvolávání strachu a násilí ze strany krajní pravice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tři paneláky v Praze.“ Tyto Bartošovy výroky k migraci neznáte

14:14 „Tři paneláky v Praze.“ Tyto Bartošovy výroky k migraci neznáte

Názory Ivana Bartoše prošly za dobu, kdy byl předsedou České pirátské strany, určitým vývojem. Před …