Strejček od Klause promluvil k demonstracím: Je tu část veřejnosti vedená kýmsi

25.06.2019 21:37 | Zprávy
autor: vef

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Ivo Strejček, člen správní rady Institutu Václava Klause a bývalý poslanec Evropského parlamentu. Mohou demonstrace, jako byla ta nedělní v Praze na Letné, zneklidnit a rozeštvat společnost, jak tvrdí exprezident Václav Klaus? Měli by protestující respektovat výsledky voleb a od projevů nespokojenosti upustit? Nepatří demonstrace k běžným nástrojům demokratické výměny názorů? Na to vše Strejček odpovídal.

Strejček od Klause promluvil k demonstracím: Je tu část veřejnosti vedená kýmsi
Foto: Archiv IS
Popisek: Ivo Strejček

„Na Letné jsem nebyl. Byl jsem na dálnici D1, probíjel jsem se zácpami a poslouchal jsem vaši stanici, takže jsem rámcově informován. Demonstrace jsou součástí demokratického procesu, není nutné se proti nim vymezovat. Lidé, kteří přišli na demonstraci aktivně, tak drtivá většina z nich  tam přišla z toho důvodu, že se jim nelíbí Andrej Babiš. Nelíbí se jim možná to, že jsou drobní živnostníci a  že jsou omezováni EET. To umím pochopit, že to je motivace, která mohla řadu lidí na tu Letenskou pláň přivést,“ zmínil Strejček.

„Lidé mají své preference vyjádřit u voleb. Je to svobodný institut,“ dodal za Institut Václava Klause Strejček. „Jsme na šikmé ploše politické nestability. Je tu část veřejnosti, která je dnes vedena kýmsi... Je to část společnosti, výsek společnosti,“ zmínil Strejček, který se však vymezil i proti tomu, že by kdy volil Andreje Babiše. „Nikdy jsem ho nevolil,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…