Studovali v hospodě. Miliardář Ovčaří: Technické vzdělání upadá. Jeden egyptolog stačí

25.11.2020 15:17

Současní absolventi škol jsou nepoužitelní pro práci, která něco hmotného produkuje, tvrdí v podcastu Insider Rudolf Ovčaří, podnikatel a miliardář, který zbohatl na privatizaci Třineckých železáren, a zachránce České zbrojovky. Na Elektrotechnické fakultě ČVUT, kam jako absolvent občas zavítá, si mu učitelé stěžují, že musejí neustále snižovat laťku a studenty berou, když se přihlásí. Všichni chtějí digitalizaci, ale obory, které se jí zabývají, upadají. A teď se navíc má rušit maturita z matematiky.

Studovali v hospodě. Miliardář Ovčaří: Technické vzdělání upadá. Jeden egyptolog stačí
Foto: Repro FEL ČVUT
Popisek: Stránky FEL ČVUT
reklama

Ovčaří dostal otázku na úroveň technického vzdělávání v Česku. „Vyrostla nám spousta vysokých škol. Já tomu nechci říkat univerzity, protože univerzita, která nemá spíš dvě nuly za tím číslem věku, tedy alespoň jednu by měla mít, tak podle mě je to jen nějaká škola,“ začal podnikatel. A dodal i něco na adresu humanitních směrů. „Já jsem studoval 1968–1973. Ty humanitní směry často studovali v hospodách. Což na ČVUT, fakultě elektrotechnické, se nám ani nesnilo, že bychom mohli se takto zachovat. My jsme museli dřít, abychom to vystudovali,“ uvedl.

Anketa

Zažili jste v posledních dnech potíže s nakupováním?

15%
85%
hlasovalo: 8008 lidí

„Za mnou už byly stovky absolventů těch dnešních škol, ale oni jsou většinou nepoužitelní pro práci, která něco hmotného produkuje,“ svěřil se podnikatel. „Takoví ti manažeři, rychlokvašky, jsou prakticky k ničemu,“ řekl s tím, že vzdělání se ubírá divným směrem. Technické školství prý o chytré lidi bojuje. Když jde na fakultní srazy, pedagogové si mu stěžují, že musejí neustále snižovat laťku. Dodal, že on aby se na ČVUT dostal bez zkoušek, musel mít prospěch s vyznamenáním, tj. průměr do 1,5 bez jediné trojky a výborné chování. „Ve třetím ročníku nás zbylo 30 %. Všichni vyletěli na matiku,“ dodal a přidal humornou poznámku, že pak už jim začali říkat „pane kolego“.

„Dnes jsou rádi, když se tam vůbec někdo přihlásí. Ale elektrika potřebuje obrovský rozsah matematiky. A ministr zrušil maturitu z matematiky. Ministr teď chce zrušit hodnocení, vyznamenání a nějaké hodnocení maturity bude jen prospěl – neprospěl,“ postěžoval si Ovčaří. Podle něho to velmi ublíží těm, kdo střední školu berou vážně. „Oddřou to, pak dostanou to stejné jako ten čtyřkař, který to tak nějak prolezl. A hlavně to bude mít dopad, že tihle lidé budou mít problém s přijetím na tyhle prestižní mezinárodní školy,“ uvedl podnikatel a dodal, že již teď musejí takoví studenti udělat mnohé navíc, aby se na tyto školy dostali. „Já neznám pana ministra, ale nezdá se mi, že by jeho směr byl dobrý, a myslím si, že to posílá úplně... dolu. Že to školství klesá, úroveň školství klesá,“ obořil se na Roberta Plagu.

Fotogalerie: - Zeman ve sněmovně

Předseda sněmovny Radek Vondráček a prezident Milo...
Předseda sněmovny Radek Vondráček
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...
Předseda sněmovny Radek Vondráček
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...

Sám by inspiraci hledal v anglosaském systému. „Místo toho vymýšlíme státní maturitu za miliardy. Nebudu se ani, protože bych se musel vyjadřovat nekorektně,“ stýskal si nad stavem školství. Ale položil otázku, jak mohou nekompetentní lidé tlačit na to, abychom se dostali do digitálního věku. „Když se nestudují obory, které to tam mohou dostat. Když se nestuduje analýza nebo přicházejí horší žáci na tu elektrofakultu,“ vysvětlil.

Podle něho by Český statistický úřad, pokud by dostal takové zadání, dokázal zjistit, kolik lidí bude v průmyslu třeba, a lidé by se mohli školit. „Těch egyptologů, když bude jeden studovaný za deset let, tak to bude stačit,“ prohodil. Doplnil, že nemá nic proti úspěchům egyptologa Miroslava Bárty, ale konstatoval, že Češi žijí z toho, co se vyrobí a vyveze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…