Šup tam s nima. V Chanově už túrují buldozery. Státní agentura chtěla Romy přesouvat do volných bytů po městě. A další jobovky následují

8. 9. 2020 10:17

Zhruba tři stovky dětí dnes představují asi třetinu všech obyvatel proslulého sídliště Chanov na okraji Mostu. Naposledy na toto sídliště dopadly záblesky slávy před rokem, kdy zemi zachvátila seriálová vlna jménem Most.

Šup tam s nima. V Chanově už túrují buldozery. Státní agentura chtěla Romy přesouvat do volných bytů po městě. A další jobovky následují
Foto: Město Most
Popisek: Takhle to dopadlo za blokem 13 v Chanově, když město Most na deset dní zastavilo úklidový servis.
reklama

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

69%
14%
hlasovalo: 14317 lidí
Někteří starousedlíci si v televizním seriálu dokonce zahráli a dodnes tu bydlí. To ale nemá trvat dlouho. Proč? Vedení města se rozhodlo vybydlené sídliště postupně zbourat a na místě vystavět modulové bydlení, což není nic jiného než kontejnery podobné těm, které svého času prosadil ve Vsetíně Jiří Čunek. Po jeho vzoru dnes také mostečtí říkají buňkám čunkodomky.

Vzhledem k blížícím se krajským volbám začínají být plány mostecké radnice ožehavým tématem.

Na začátku letošního roku měla být hotová projektová dokumentace na výstavbu prvního modulového domu právě v Chanově. K samotné výstavbě mělo dojít v druhé polovině letošního roku, ale z důvodu koronavirové epidemie a výpadku příjmů města se záměr odložil na první polovinu roku 2021. Na stejném sídlišti se také plánuje demolice vybydleného bloku 3. Nové bytové buňky by měly postupně nahrazovat původní paneláky, jejichž stav se v sociálně vyloučené lokalitě zhoršuje a podle mnohých je jen otázkou času, kdy dojde k neštěstí.

V červnu 2019 se začali proti plánu bouřit také někteří místní obyvatelé. Po setkání komunitní skupiny například padl nápad, že by místní obyvatelé paneláky opravili svépomocí. „Nikdo z nás nechce bydlet v kontejnerech. Všichni si myslíme, že by bylo lepší opravit některé paneláky. Ať dají našim mužům práci a oni ty domy rádi opraví, stejně jako to bylo před lety s částí domů. Všichni si tam bydlení váží, když se o něj sami zasloužili,” uvedla po jednání skupiny její účastnice.

Anketa

Jak nahlížíte na Čínu?

hlasovalo: 15936 lidí
Komunitní pracovní skupina vznikla za podpory Pirátů v Chanově na počátku června 2019. Její zapojení do řešení situace na mosteckém sídlišti Chanov představuje novou metodu v přístupu k začleňování romských komunit v naší republice. Piráti si berou inspiraci v údajně úspěšném programu Evropské komise a Rady Evropy Romact, který buduje kapacity na straně vyloučených komunit a municipalit pro vzájemnou komunikaci.

Vůči kontejnerům se v minulosti vymezil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Stavění kontejnerů na okrajích existujících ghett není řešením, ale časovanou bombou. Vyroste v nich nová generace Romů, kteří si už ani nedokáží představit, jak může vypadat bydlení ve standardních bytech. Tudy cesta k integraci nevede. Klíčem ke skutečnému řešení je zapojení Romů samých do celého procesu začleňování,“ uvedl na začátku června 2019.

Na jaře 2020 kvůli plánu magistrátu města Most ukončila s městem oficiální spolupráci i vládní Agentura pro sociální začleňování. Ta v současné době spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj. Stalo se tak v době, kdy začala vrcholit koronavirová epidemie, proto tato skutečnost zůstala stranou zájmu médií.

Z pohledu státu to vypadá, jako by v Mostě žádná sociálně vyloučená lokalita neexistovala. Jaký je ale protinávrh řešení této agentury pro odstranění sociálně vyloučených lokalit? Zdroje redakce říkají, že agentura skutečně navrhovala v Mostě stěhování romské komunity do volných bytů v celém městě. Jak píše Deník Referendum: „Řešením situace má podle Institutu pro sociální inkluzi být raději systematické rozšiřování bytového fondu města a jeho kvalitní správa“.

Na ožehavé téma se ParlamentníListy.cz ptaly především na mostecké radnici. Jenomže nikdo příliš sdílný nebyl. Alespoň po oficiální stránce ne. Mimo záznam jsme se ovšem dozvěděli, že problém s nepřizpůsobivými obyvateli už přesáhl míru trpělivosti. „Sem k nám pořád jezdí nějaké delegace, aby se podívaly, jak to vypadá. Vypadá to strašně, je to k nežití, je to jak někde na Uralu. Jenže řešení není žádné. Když potom dojde k nápadu kontejnerů, mohou se lidskoprávní pracovníci zbláznit, přitom na tom nic není,“ uvedly hned dva radniční zdroje.

Jak si takové kontejnerové bydlení představit, ukázal před časem web e-Mostecko.cz.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…