Svobodní v Rakousku vedou. Ač na ně opět vytáhli Hitlera

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
05.09.2023 9:25 | Zprávy

Svobodná strana Rakouska, která byla před lety považována za krajně pravicovou, dnes kraluje politické scéně u našich jižních sousedů. Kdyby se teď konaly volby, Svobodní je vyhrají se ziskem 30 procent. Lidovci a sociální demokraté zůstávají daleko za Svobodnými. Oslabují i rakouští Zelení. Jenže Svobodná strana Rakouska má aktuálně jeden problém. Video, které se velmi nápadně podobá filmovým záběrům nacistů před 90 lety.

Svobodní v Rakousku vedou. Ač na ně opět vytáhli Hitlera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

V Rakousku se po druhé světové válce ustálila politická situace v podobě, kdy se u moci střídali tamní lidovci (ÖVP) a sociální demokraté (SPÖ). Ale vedle tohoto dua po desítky let sílila Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která byla dlouho vnímána jako krajně pravicová a pro většinu Rakušanů nepřijatelná. Na přelomu tisíciletí se ale situace změnila a v roce 1999 FPÖ získala ve volbách přes 26 procent hlasů a stala se koaliční stranou ve vládě lidovců.

V roce 2017 vznikla další vláda lidovců a Svobodných pod vedením lidovce Sebastiana Kurze. Tato vláda se ale v roce 2019 rozpadla a FPÖ se dostala do problémů.

V květnu 2019 informovaly německý deník Süddeutsche Zeitung a časopis Der Spiegel o kontroverzní videonahrávce z hotelu na ostrově Ibiza, na které se pár týdnů před rakouskými parlamentními volbami domlouval s nastraženou provokatérkou předseda FPÖ Heinz-Christian Strache na mediální podpoře v parlamentních volbách na stránkách slavného rakouského deníku Kronen Zeitung. Mělo to být výměnou za přidělení státních zakázek ve prospěch údajné investorky, která se vydávala za neteř rusko-turkmenského oligarchy Igora Makarova.

Ale poslední průzkumy voličských nálad z poslední doby ukazují, že se aféra zdá být zapomenuta. Pokud by se příští neděli konaly volby do rakouského parlamentu, vyhrála by je FPÖ s předsedou strany Herbertem Kicklem se ziskem 30 procent hlasů. Ukázal to průzkum společnosti Lazarsfeld provedený na konci srpna pro server oe24.at.

Druzí sociální demokraté mají v průzkumu o 7 procent méně, tedy 23 procent a dnes nejsilnější vládní strana lidovců se podle průzkumů pohybuje na hladině 22 procent voličské podpory.

Zelení, kteří jsou dnes součástí vládní koalice, mají v průzkumu jen 10 procent a liberálové ze strany Neos mají jen 9 procent.

V praxi by to znamenalo, že pokud by se v dohledné době konaly volby a Rakušané by chtěli mít dvoubarevnou vládu, jedinou možností by byla koalice nejsilnější Svobodné strany Rakouska a lidovců jako slabší koaliční strany.

Funkční období poslanců je v Rakousku pět let, takže pokud nedojde k dalším předčasným volbám, Rakušané vyrazí k volebním urnám v roce 2024.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…