Tabery v ČT a bez vytáček: Do Rady ČT se nemá volit podle toho, co lidé chtějí

28.05.2021 22:02 | Zprávy

Hostem Interview ČT24 u Zuzany Tvarůžkové byl šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Únos letadla Běloruskem podle něj ukazuje, že se Lukašenkův režim bojí novinářů a svobody slova. Pokáral Maďarsko a zastal se České televize. Radní ČT Lipovská prý dělá šarády a Rada ČT by se neměla volit podle požadavků společnosti. Policejní ochranka byla údajně jen nátlak. Feri je dle něj obrovská kauza a Respekt o tom prý věděl už před dvěma lety. A co říká na to, že s ním Hrad odmítá mluvit? „Nezmění se moc, je to snaha tajit a nikdy předtím moc nekomunikoval.“

Tabery v ČT a bez vytáček: Do Rady ČT se nemá volit podle toho, co lidé chtějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Tabery

Jak se dívá Tabery na poslední události kolem Běloruska a zatčení aktivisty Ramana Prataseviče na palubě letadla? Jak moc to podle něj vypovídá o tvrdosti a brutalitě běloruského režimu prezidenta Lukašenka? „Vypovídá to hodně, vypovídá to o tom, jak se bojí svobody slova a jak se bojí novinářů, což je podle mě důležité. My jsme byli svědky celé řady věcí, kdy se novináři likvidují, zabíjejí, žalují a kdoví co ještě, nicméně takový spektákl, kdy se unáší letadlo, jsme tady zatím vidět nemohli,“ domnívá se novinář s tím, že se podle něj běloruský režim takto snaží zastrašit a zlikvidovat jakýkoliv svobodný hlas jak v zemi, tak v exilu. Prataseviče je mu prý líto, protože mu jde prý v Bělorusku skutečně o život.

Práce běloruských exilových novinářů je dle Taberyho obtížná, protože těm, kteří by jim mohli poskytovat informace ze země, za to může hrozit likvidace. „To vysvětluje i to, proč rodiče těchto exilových novinářů jsou také v exilu. Protože tam je riziko, že se na nich bude režim mstít,“ dodal Tabery.

Evropská unie by podle novináře měla ukázat sílu, zejména pak po již zmíněném nuceném přistání letadla irské společnosti Ryanair. Svobodná média nemají prý v Lukašenkově Bělorusku šanci. „Kdyby působila na místě, tak je okamžitě všechny pozatýkají. Tohle nám připomíná, že i když tady máme problémů dost, tak se to nedá srovnávat s tím, co mají v Bělorusku, kde jakýkoliv projev novinářské svobody znamená vězení.“

Co pro Taberyho vlastně znamená pojem svobodné médium? „Ona ta svoboda je nejdůležitější, protože vy potřebujete mít vědomí, že můžete svobodně informovat bez rizika, že půjdete do vězení nebo budete jiným způsobem trestána. A je třeba zdůraznit, že nemusí jít hned o vězení nebo nějaké tresty. Podívejme se do Maďarska, kde de facto ta svobodná mediální scéna také zmizela, a jde to velice jednoduše. Nejdřív zlikvidujete veřejnoprávní média, u soukromých médií se to řeší jinak, třeba speciálně zdaníte příjmy z inzerce nebo zkomplikujete život jejich zaměstnancům nebo majitelům,“ vysvětloval šéf Respektu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…