Taková Korea. Hrůza, ale nevyhlášená. Mír? Není jak, míní Jaroslav Štefec

28.06.2022 11:49 | Ze sítí

Vojenský analytik Jaroslav Štefec dostal nedávno otázku, jestli už nejsme ve třetí světové válce, když Rusko válčí s „infrastrukturou NATO“. Bývalý vysoce postavený úředník ministerstva obrany si to nemyslí. A zatím to prý na „opravdovou“ třetí světovou příliš nevypadá.

Taková Korea. Hrůza, ale nevyhlášená. Mír? Není jak, míní Jaroslav Štefec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6690 lidí
Souhlasí ale s některými tezemi, které mu tazatel předkládal. Třeba že USA zoufale potřebují, aby Evropa byla zdevastována politicky a ideálně i ekonomicky. Velká Británie se po odchodu z EU zase poohlíží po surovinových zdrojích z Ruska a jeho bývalých satelitů, které by se daly ideálně čerpat, pokud by Rusko bylo podmaněno a zotročeno.

Ani jedna ze západních zemí ale není připravena riskovat jadernou válku s Ruskem a Čínou, která by zničila i jejich svět.

Snaha ekonomicky i vojensky vyčerpat Rusko je dnes vlastní zejména USA. Těm současně vyhovuje i oslabená Evropa a EU projevuje překvapivě velkou ochotu se zničit sama, takže se to možná obejde i bez jaderných zbraní.

Nesouhlasí ale s tím, že by s Ruskem válčila „infrastruktura NATO“. Ve skutečnosti je to podle Štefce „forma snahy USA a NATO o vybití co největšího počtu Ukrajinců (a samozřejmě i Rusů) ve jménu možnosti ukazovat na Rusko jako na „zemi Satanovu“,“.

Jako vojákovi mu to ze všeho nejvíce připomíná válku v Koreji, která také nebyla nikdy oficiálně vyhlášena, ale přesto probíhala mimořádně krutě, USA v ní dokonce zvažovali použití jaderných zbraní. Po třech letech válčení tam už sedmdesát let trvá studené příměří, protože mír se vlastně ani technicky nedá uzavřít (válka nikdy nebyla vyhlášena).

Podobnou vyhlídku na Ukrajině podle Štefce nebude chtít hlavně Rusko. A není ani v zájmu Ukrajiny, která by se postupně stávala nepohodlných a chudým páriem Evropy.

Základem pro další vývoj je tedy podle Štefce racionální uspořádání poválečných vztahů. A nejlépe co nejdříve.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…