Takto vidí důchody po roce 2030 Maláčová. Především OSVČ by měly zpozornět

03.02.2020 21:39

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) hovořila v pořadu Interview ČT24 o detailech plánovaného důchodového systému, který má být zaveden po roce 2030. Představila možnost dvou pilířů, na níž se podle jejích slov shodla důchodová komise. Podle návrhu má vzniknout základní „solidární“ pilíř a první pilíř, jenž má být zásluhový. Ministryně odtajnila, jaké by z toho mohly plynout pro lidi v penzi bonusy, pokud bude návrh schválen. Došlo i na téma celkových výdajů. Podle Maláčové bude potřeba zavést změny, aby se navrhovaný scénář důchodů dařilo udržet.

Takto vidí důchody po roce 2030 Maláčová. Především OSVČ by měly zpozornět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová
reklama

Anketa

Chcete, aby Hana Lipovská byla zvolena členkou Rady ČT?

97%
3%
hlasovalo: 14102 lidí
Maláčová k tomu, zdali do konce funkčního období současné vlády již budeme znát, jak budou vypadat důchody po roce 2030, říká, že již panuje základní shoda v důchodové komisi. Podle návrhu důchodové reformy by tak vznikl nultý – solidární pilíř (7 740 až 10 500 Kč za měsíc) a první pilíř, který má být zásluhový.

Rozdíl oproti nynějšku je, že základní výměr bez zásluhovosti je 3 500 Kč. Nultý pilíř má být podle ministryně částka, „za kterou se dá přežít“, a dostane ji každý člověk za to, že do něho odváděl. V zásluhové části se má počítat, jak dlouho člověk pracoval, kolik odváděl, ale nově i o koho pečoval. Prémie má být pro lidi, kteří pracovali déle než jednačtyřicet let.

Složitější má být situace u OSVČ. Pokud živnostníci nebudou odvádět více než minimum, budou mít zásluhový pilíř nižší, dokonce se může stát, že nedosáhnou ani na ten nultý.

Bonusy mají být například pětistovka pro ženy navíc za dítě. Pokud se bude o dítě starat muž, bude mít na bonus také nárok.

Podmínka 35 odpracovaných let má zůstat stejná. Kdo bude mít odpracováno 41 let, má dostat navíc prémii 250 korun měsíčně.

Základní věk odchodu do důchodu zůstane na 65 letech. Podle Maláčové je to „důležité“. Další posouzení věku do důchodu má nastat zase v roce 2024.

Náklady mají být v prvním roce po uvedení reformy 10 miliard korun. V nejvytíženějších letech po roce 2050 mají důchody, které navrhuje Maláčová, vyjít až na 1,5 % HDP země (předpoklad 90 miliard). Maláčová tak naznačila, že bude potřeba buďto snížit výdaje státu, anebo provést daňovou reformu.

Fotogalerie: - Maláčová v sedle

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...
Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryni pr...

A hovořilo se i o novém systému na vyplácení dávek. Maláčová tvrdí, že rozpočet z roku 2016 byl „hrubě podceněn“. Nový systém se podle ní podaří přivést k účinnosti od prvního ledna příštího roku.

S navýšením peněz na nový systém vyplácení dávek Ministerstva práce a sociálních věcí premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí.

Systém pro vyplácení dávek je součástí jednotného resortního systému, který měl být původně v provozu od roku 2017 a stát měl 1,5 miliardy korun. Přípravy se ale protáhly. Ministerstvo ho plánuje spustit příští rok a odhadovaná cena by měla být až o miliardu vyšší. Zakázky resort vyhlásil v minulém volebním období pod vedením ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD).

Kvůli zpoždění zakázky se ministerstvo v březnu chystá vyhlásit výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému vyplácení dávek od firmy OKsystem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

14:50 Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

Korupce na Praze 8? Investigativci ze serveru Seznam Zprávy přišli s reportáží o nákupu dezinfekce v…