Tam útočí, tady útočí, tam taky. Proč? Už se ví, co chtějí Rusové Ukrajině provést

14.11.2023 13:24 | Zprávy

Podle posledních zpráv z Ukrajiny Rusové útočí. A to hned na několika místech zároveň, ale zejména u Avdijivky. „Pravděpodobně je to snaha zafixovat ukrajinskou armádu na jednom místě a zaměstnat ji desítkami lokálních problémů, zatímco Rusové si připraví drtivý úder jinde,“ odhaduje ruskou strategii vojenský analytik a bývalý důstojník amerického dělostřelectva. A odkazuje se na případy z minulosti. Mezitím to nevypadá, že by EU byla schopná dostát svému slibu, že Ukrajině pošle milion dělostřeleckých granátů. Splněno nemá ani polovinu.

Tam útočí, tady útočí, tam taky. Proč? Už se ví, co chtějí Rusové Ukrajině provést
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Rozbombardovaný most

Podle posledních zpráv listu Kyiv Independant útočí Rusové celkem na sedmi osách, od Robotyne na jihu po Kupjansk na severu. Uvedl to generální štáb ukrajinských vojenských sil. Bylo zaznamenáno 80 přestřelek, čtyři útoky naváděnými střelami, 53 útoků letectva a 45 úderů ze salvových raketometů. Kromě toho prý Rusové útočili dělostřelecky ve více než sto obydlených oblastech, například v oblastech Černihivu, Sumy, Charkova, Luhansku, Doněcku, Záporoží, Chersonu a Mykolajivu.

U Kupjansku prý ukrajinské síly odrazily sedm útoků, šest u Lymanu, 15 u Bachmutu, 18 u Avdijivky, 24 u Marinky a nepočítaně u Šaktarského v Doněcké oblasti. Kyjev dle deníku zaznamenává zvýšenou aktivitu Rusů na mnoha úsecích fronty, zvláště na východě. Rusové útočí zejména u Avdijivky.

Jaký je cíl Rusů popsal analytik a bývalý důstojník amerického dělostřelectva Tyler Weaver, známý pod přezdívkou Armchair Warlord. Lokální útoky po celé frontě podle něho slouží k tomu, aby zatáhly do boje omezené ukrajinské rezervy, které se v současnosti sestávají zejména z jednotek, které už byly oslabeny při stodenní ofenzivě. Analytik podotýká, že Rusové zatím své rezervy nasadit nemuseli.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co rusové chtěli, bylo jasné od prvopočátku., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevomen , 14.11.2023 14:27:37
Slušné jednání s ruskojazyčným obyvatelstvem a nemít na hranicích NATO. Stačilo udělit několika oblastem autonomii a nemuseli umírat lidé. Otázkou je, co chtěly USA, když Ukrajinu do této situace uvrtaly.

|  25 |  0

Další články z rubriky

Za 14 dní budou Azováci v Praze. Za 500 Kč si s nimi můžete popovídat

12:15 Za 14 dní budou Azováci v Praze. Za 500 Kč si s nimi můžete popovídat

Vojáci brigády Azov, kontroverzní brigády, na kterou v minulosti i Američané uvalili sankce, vyjedou…