To je prostá konspirace! Soros útočil na Trumpa a amerikanista se neudržel. Je to v novinách

08.02.2020 10:39

Minulý týden miliardář a podporovatel amerických demokratů George Soros osočil prezidenta a výkonného ředitele společnosti Facebook Marka Zuckerberga, že tuto svou sociální síť fakticky řídí tak, aby pomáhal Donaldu Trumpovi k vítězství v letošních prezidentských volbách. Amerikanista Ondřej Malý však Sorosova slova vyvrací a v komentáři pro Lidové noviny píše, že naopak právě Soros se tím dopouští konspirací ohledně šéfa Bílého domu.

To je prostá konspirace! Soros útočil na Trumpa a amerikanista se neudržel. Je to v novinách
Foto: repro youtube, tan
Popisek: George Soros

Soros v deníku New York Times napsal, že mezi Zuckerbergem a Trumpem údajně existuje neformální dohoda, že Zuckerberg pomůže prezidentovi ke znovuzvolení, a že na oplátku ho Trump ochrání před případnými regulačními zásahy. Zuckerberg sám v uniklém záznamu jedné z interních schůzek managementu loni v říjnu řekl, že případné vítězství jedné z demokratických kandidátek Elizabeth Warrenové by pro jeho firmu příznivé nebylo.

I když je miliardář Soros oblíbeným cílem konspiračních teorií, sám se podle amerikanisty jedné dopouští. Poukazuje na to, že Trumpův digitální guru Brad Parscale skutečně řekl, že „Facebook prezidentovi pomohl“ ve volbách roku 2016, ale z kontextu je jasné, že to myslel tak, že mu umožnil zasáhnout voliče, které by jinak neoslovil. „Realita je tak prostá konspirace,“ dodává Malý.

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32765 lidí
Republikáni jsou podle něj totiž výrazně lepší ve využití digitálních technologií než demokraté, což se právě v minulých volbách ukázalo naplno. „Jsou schopni bez jakýchkoli skrupulí využít naplno všechny zbraně, které arzenál Facebooku a YouTube nabízí, aniž by je v tom tyto platformy nějak zásadně omezovaly,“ dodává.

Facebook v poslední době schytává obvinění z politické zaujatosti ze všech stran. Firma si za to může podle jeho názoru z velké části sama. „Pravici štve, že Facebook se snaží o moderaci obsahu a občas některého příliš ostrého komentátora zablokuje, což je podle nich cenzura. To samozřejmě není – Facebook je soukromá firma a může to fakticky dělat, má svá pravidla pro uživatele, jak se chovat, kde zakazuje různé rasistické a násilné projevy či útoky a podobně,“ podotýká Malý.

Problém je, že pravidla vymáhá naprosto nepředvídatelně a v podstatě náhodně, což prý vyvolává dojem, že Facebook je zaujatý proti nějakému politickému směru či názoru. „Přitom jde o prostou neschopnost být konzistentní a předvídavý,“ myslí si Malý.

Důvod k útokům nalézá i levice. „Protože třeba management firmy odpovědný za vztahy s úřady a s vládou jsou všechno bývalí vysoce postavení republikáni,“ připomíná Malý, podle nějž management Facebooku v poslední době vystupuje daleko přátelštěji směrem ke konzervativní části politického spektra.

Závěrem Malý připomněl slova, jež napsal Goethe v Utrpení mladého Werthera: „Nedorozumění a liknavost působí snad víc omylů než lest a zloba.“ Na Facebook to podle něj platí stoprocentně. „Není to žádné temné spiknutí, jenom firma, kterou její neschopný management nedokáže uřídit a nedokáže ani dohlédnout důsledky mnoha svých naprosto sociopatických rozhodnutí,“ shrnul amerikanista Ondřej Malý.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

21:54 Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

Někdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO) včera ve svém twitterovém příspěvku počítala, o …