To je středověk! Ovčáčka chtějí strašlivě mučit. Začal to hrabě Czernin. Ale sám dopadl moc zle

8. 10. 2020 16:05

Při internetové přestřelce, která začala kvůli kanálu Dunaj-Odra-Labe, začali účastníci vytahovat středověk. Jiří Ovčáček za odpor proti kanálu odsoudil Markétu Adamovou Pekarovou, že jde proti přáním Karla IV. Ale přihlásil se vzdálený příbuzný otce vlasti, hrabě Czernin. Ovčáčka by za drzost prý hnali bičem. Ale to některým bylo málo a ozvaly se i návrhy na lámání v kole nebo vyříznutí jazyka. Nicméně, ani Czernin nebyl ušetřen a zaznělo spojení „kolaborantská šlechta“.

To je středověk! Ovčáčka chtějí strašlivě mučit. Začal to hrabě Czernin. Ale sám dopadl moc zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin
reklama

Kanál Dunaj-Odra-Labe je myšlenka, kterou prezident Miloš Zeman prosazuje již dlouho. Nyní se zdá, že úvahy o realizaci dostoupily do fáze, kdy jim vláda dala zelenou, jak informoval ministr dopravy Havlíček.

Proti kanálu se zvedla vlna odporu z řad opozice. „Stavba kanálu Dunaj–Odra–Labe má stejný ekonomický smysl jako kolonizace Marsu Českem. O ekologii nemluvě. Prostě se jedná o všimné prezidentovi,“ pravila kupříkladu Markéta Adamová, předsedkyně TOP 09. Dodala: „Navíc jde o plivnutí do obličeje těm občanům, kteří teď mnohdy počítají každou korunu. Hanba by měla fackovat ty, co to podporují.“

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 41697 lidí
Právě na Adamovou odpověděl hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který poznamenal, že předsedkyně „levicově liberální“ TOP 09 vzkazuje, že by se měli stydět i Tomáš Baťa a Karel IV. „Silná slova neznamenají moudrost,“ prohlásil.

Ovšem na obranu předsedkyně přispěchal senátor Tomáš Czernin. „Mluvčí Ovčáčku! Nerad ruším od buranského mistrování zvolené poslankyně nikým nevoleným úředníčkem, ale jako příbuzný Karla IV. Vás upozorňuji, že za toto chování byste ve 14. století šel minimálně na pranýř, případně by Vás z Hradu hnali bičem až k Vltavě,“ káral Ovčáčka a vzkazoval mu, aby se choval slušně.

„Být něčí příbuzný není zásluha. Být šlechticem není zásluha. Být šlechticem ducha je dar. Vaše vskutku nízké a zároveň povýšenecké urážky jsou svědkem, že onen dar postrádáte. A v tom Vám nepomůže ani deset tisíc titulů,“ vzkázal šlechtici Ovčáček.

Nicméně, za Czernina se postavila armáda podporovatelů, kteří taktéž začali připomínat středověk. „Já se domnívám, že ve 14. století by Ovčáček nosil čepici s rolničkami,“ tvrdil proevropský aktivista Peszyński.

Ke středověku se začali hlásit i další. „Úplně vidím, jak nevolník Jirka zvaný Ovce vleče ku Praze zahnojenou kárku, na které se válí jeho pán, vlastník zemanské usedlosti se dvěma kravami, šilhavou děvečkou a zlým kozlem, předvolaný k soudu, protože rozkopal břeh potoka, připravil sousedy o vodu a ještě měl drzou hubu,“ popisoval další komentující svůj vysněný scénář.

„Jako potomek mistra ostrého meče Jana Mydláře se hlásím do služby,“ oznamoval Tomáš Fábera.

Viktor Šrámek nesouhlasil, že by Ovčáček byl bičován. „Lámání v kole. Lití horkého olova do krku nebo pití vody, dokud by mu nepraskla dutina břišní nebo střívka by si v té době zasloužil. Nebo že by železná panna?“ Michal Vilím pro změnu navrhoval máčení v koši ve Vltavě. „Já měl za to, že se lidem jeho ražení vyřezával jazyk,“ odtušil Bronislav Šimoník.

Někteří idolizaci středověku brali vážně. „Jsem pro návrat k feudálním tradicím. Klidně půjdu pro tu srandu i na robotu. Ostatně desátky by se celkem hodily, místo dnešních daní,“ prohlásil Michal Stoklasa.

Ovšem ani Czernin nebyl ušetřen kritice. „Kdyby Karel IV. věděl, co vyroste z jeho potomků, tak by je raději stříknul slepicím do žrádla. To, že jste potomek kohokoliv, z něj nedělá nic výjimečného. Hlavně nejste natolik výjimečný, abyste mohl moralizovat, nebo kohokoliv umravňovat,“ mínil Roman Fojtík a David Maňák dodával: „Pane Czernine, to proklamované příbuzenství s Karlem – to je kvalifikace nebo diagnóza?“

Ozval se i sociolog Petr Hampl: „Jakožto příslušník masarykovského národa upozorňuju, že jsme věděli, jak se vyrovnat s kolaborantskou šlechtou. A ví Bůh, že lidé vašeho ražení nebudou tuhle zemi ničit a rozkrádat věčně.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …