To není demokracie! Reportéři ČT vyslechli zlé příběhy o Maďarsku

07.01.2020 7:21 | Zprávy
autor: vef

Podle Reportérů bez hranic, kteří každý rok sestavují žebříček svobody tisku, se postkomunistické země v posledních letech propadají. Týká se to i Česka, které za uplynulých šest let kleslo ze třinácté příčky na čtyřicátou, například Polsko bylo v roce 2015 osmnácté, loni skončilo na 59. místě. Nejhorší je situace v Maďarsku a Bulharsku.

To není demokracie! Reportéři ČT vyslechli zlé příběhy o Maďarsku
Foto: Repro ČT24
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán je vnímán jako náš blízký spojenec v rámci visegrádské čtyřky, ve své zemi dokázal kontrolu médií dovést téměř k dokonalosti. Jeho země skončila na 87. místě, například za Albánií a Mongolskem. Bulharsko pak loni obsadilo 111. příčku. V Bulharsku natáčel šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner, v Maďarsku Tereza Engelová.

„Toto není demokracie. Toto je komunismus a diktatura,“ uvedla jedna z maďarských žen, která společně s tisíci dalších vyšla v lednu 2019 do ulic maďarských měst. Protestovali proti takzvanému otrockému zákonu. Ale nejen proti němu. „Orbán a jeho prohnilá, zločinecká banda ušetřili peníze na chudácích. Postavili si vily a vycucali evropské fondy,“ rozčílil se další důchodce proti Viktoru Orbánovi, maďarskému premiérovi, který je u moci devět let.

Pořad najdete ZDE.

„V roce 2010, poté, co strana Fidesz získala dvoutřetinovou většinu, začala měnit celý právní systém. Změnili například i volební systém, přepsali ústavu,“ říká k maďarské vládě redaktor portálu 444.hu Dániel Pál Rényi. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci na své hrdlořezy nedají dopustit. Nikoho jiného nemají

16:25 Ukrajinci na své hrdlořezy nedají dopustit. Nikoho jiného nemají

POHLED IVANA HOFFMANA Bublina politiků si ráda navzájem dává řády medaile. Lidé už to považovali za …