Tohle Hrušínský nedá. Už zase. Skučící herci, skuhrání nepomáhá, zaznělo od umělce

24.04.2020 20:29

„Někteří lidé tak trochu skuhrají, skučí, a mezi herci se to občas i nosí,“ zkritizoval v rozhovoru pro Prostor X serveru Reflex.cz některé své kolegy herec Vladimír Polívka. Podotkl, že to nyní mají všichni těžké a o práci přišli nejen umělci, ale také další lidé, z nichž někteří jsou v mnohem horší situaci. „Skuhrání“ lidí, které vidí na obrazovkách, jim prý nepomáhá.

Tohle Hrušínský nedá. Už zase. Skučící herci, skuhrání nepomáhá, zaznělo od umělce
Foto: Repro Prostor X
Popisek: Herec Vladimír Polívka
reklama

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 30551 lidí
Polívka, působící především na jevišti Dejvického divadla, zmínil, že si nyní ještě více uvědomil, jak důležitý je kontakt herců na divadelních prknech s diváky. Nynější situaci se však snaží využít k jiným aktivitám a zároveň si i užívá, že teď může díky koronaviru vypnout.

„Někteří lidé tak trochu skuhrají, skučí, a mezi herci se to občas i nosí. To jsem já strašně odmítnul,“ zkritizoval během rozhovoru některé své kolegy z branže.

„Všichni to teď mají těžký. Všichni mají roušky. Snažím se tohle nedělat, a využít teď čas produktivně,“ pokračoval. Upozornil, že o práci přišli i další lidé, kteří mohou být v daleko horší finanční situaci.

Podobná slova volili i jeho herecký kolega David Prachař v nedávných Událostech, komentářích v ČT. Na moderátorovu otázku, zda to nevypadá, že pro vládu je důležitější substrát na zahrádky než kultura, herec odpověděl, že mu to tak nepřipadá, a dodal, že divadlo je také podnikání a podnikání je risk. A souvisí s tím, kolik budou lidé schopní a ochotní dát za lístek.

„To nevíme, to je tajemství. Celá kultura je tajemství. Ale chci jenom podotknout, že Oldřich Nový zkrachoval, Vlasta Burian zkrachoval, a stát není od toho, aby ty bolestínský umělce podporoval a neustále se omlouval, proč jim nedává tolik a tolik peněz. Svobodu máme, jakou si uděláme a budeme mít. Jenom bych se slušně přimlouval za slušný umělce, kterých jsou mraky, který neřvou, nevykřikujou, který se neprojevujou nějak hekticky a nechtěj hned miliony a miliardy. Nejsou nijak podvedení, ani se tak necejtěj,“ uvedl herec. Dodal také, že: „stát dělá, co může, co je v jeho možnostech. Ministr kultury má určitý obnos, miliardu, jakoby to není moc, musí to nějak přerozdělit, každý bude nějak dotčený, že nedostal víc, ale to je život.“

Jeho slova pak zhodnotili publicista Pavel Černocký, herec Michal Gulyáš, moderátor Slávek Boura, producent Aleš Trdla a hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek.

„Prachařovy současné názory reprezentují názory těch slušných, inteligentních a přemýšlivých herců. Tedy, na rozdíl od těch ubrečených chudáčků jako Hrušínský, nedovzdělaných hééreček typu Geislerové anebo zakomplexovaného prcka Mádla. Souhlasím se vším, co řekl, a držím jemu i jeho kolegům palce,“ zaznělo od publicisty Černockého, který mimo jiné řekl, že „stát není od toho, aby ty bolestínské umělce podporoval a neustále se omlouval, proč jim nedává tolik a tolik peněz“.

Herec a ředitel soukromého Divadla Na Jezerce s.r.o. Jan Hrušínský na webu Forum24.cz pak přišel s tím, že s většinou Prachařových tvrzení nesouhlasí. Některé Prachařovy výroky označil za lži. Podle jeho slov totiž Nový nezkrachoval, ale vláda Klementa Gottwalda mu v roce 1948 soukromé podnikání zakázala. „Zrovna tak Vlasta Burian nezkrachoval proto, že se mu nedařilo vést soukromé divadlo, ale proto, že nacisté koncem války divadla zavřeli a v květnu 1945 se před vchod Burianova divadla postavilo několik českých herců s páskou revoluční gardy na ruce, s puškou na rameni a Vlastu Buriana do jeho divadla, které si přivlastnili a nazvali Divadlem kolektivní tvorby, nepustili,“ sdělil Hrušínský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…