Tohle možná některé sociální demokraty hodně překvapí: Jan Hamáček promluvil o přibližování Česka eurozóně

22.01.2019 20:21 | Zprávy

Na odchod Velké Británie i v té nejtvrdší podobě se už připravují zbylé země Unie. Mezi nimi je i Česko, které je podle britského velvyslanectví vstřícné. Dá se čekat stejný přístup od Spojeného království? Na to se v úterním pořadu Interview na ČT24 ptala moderátorka Zuzana Tvarůžková ministra vnitra a předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka. Kromě toho Evropu také rozproudil uzavřený pakt mezi Francií i Německem, i na to přišla řeč. „Z toho nemám obavy, je to obdoba naší Visegrádské čtyřky,“ míní Hamáček.

Tohle možná některé sociální demokraty hodně překvapí: Jan Hamáček promluvil o přibližování Česka eurozóně
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček v Partii.

Ve Spojeném království doslova tříští Brexit politickou scénu, do popředí se dostává i scénář, který by jej mohl případně odložit. Hamáček prozradil, jak by se podle něj měla zachovat EU, zda by měla případně vyjít vstříc změnám, o které by Londýn žádal. „Míč je dnes na straně Británie. Víme, co vše Británie nechce, ale nevíme, co chce,“ řekl Hamáček s tím, že Britové by spíše měli už jasně říci, co je jejich plán B.

„Bohužel ani premiérka Mayová v Dolní komoře britského parlamentu nepředstavila ten plán B. Hovořila velmi obecně,“ dodal Hamáček a připomněl, že nyní čekají skutečně na to, s čím Velká Británie nakonec přijde. Až pak se bude dál jednat. Je přesvědčen také o tom, že EU už udělala maximum pro to, aby došlo k dohodě.

Dohoda, která je na stole a kterou britský parlament odmítl je podle Hamáčka dobrou dohodou, ale ukazuje se, že Britové mají jiný pohled na celou věc. Nevylučuje ale možnost ještě vyjednávat ani možnost vzniku nějaké doplňkové smlouvy či úpravy ze strany EU. Poukazuje však na stále stejný problém – Britové pořádně nevědí, co chtějí. „Není možné zůstat v celní unii a současně v ní nebýt,“ připomíná ministr vnitra s tím, že problém je také dnes o tom, zda bude mezi Severním Irskem a Irskou republikou celní hranice, či nikoliv. „Jsme připravení jednat, připravení jsme i na tvrdý Brexit. Pokud má být ale nová dohoda na stole, musí Británie jasně říci, co chce,“ zopakoval.

Ministerstvo vnitra chce, aby se český zákon pro vztahy s Velkou Británií schválil co nejdříve a také aby v přechodném období měli Britové stejné postavení jako občané EU. Hamáček tak upřesnil, jaké reciproční chování a záruky čekají od Velké Británie. Připustil, že z Velké Británie žádnou jistotu a garanci nemáme. Zaznamenal prý ale, že náš návrh brexitového zákona vzbudil pozornost ve Velké Británii. „Mayová říkala, že některé státy EU jsou velmi vstřícné k britským občanům. Očekáváme, že stejně tak bude Británie zase vstřícná k našim občanům,“ věří šéf vládní ČSSD.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

13:47 Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

Prahu i významnou část Čech postihl v pátek kolem poledne masivní výpadek elektřiny. Petr Fiala ale …