Tomáš Klus udeřil na Putinovo Rusko. Jak? FOTO zde

05.08.2019 7:27

Situace v Rusku přituhuje; změní volby v ruské metropoli politickou situaci v zemi? Český zpěvák Tomáš Klus sleduje poslední boj o moc v Rusku, glosuje tamní vývoj a posílá podporu ruským občanům v těžkých časech. Nezávislí kandidáti se totiž snaží v zářijových volbách navzdory Kremlu proniknout do moskevského zastupitelstva. V sobotu v Moskvě zasahovala policie, na demonstraci za svobodné volby bylo zadrženo přes osm set demonstrantů, kteří protestovali proti vyřazení opozičních kandidátů z voleb.

Tomáš Klus udeřil na Putinovo Rusko. Jak? FOTO zde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Písničkář Tomáš Klus
reklama

Tomáš Klus ve svém facebookovém příspěvku popisuje přípravu voleb v ruské metropoli, vciťuje se do bezradnosti tamních voličů, kteří mají jasno, který z kandidátů je ten jejich a proč. Jelikož se neztotožňují už delší dobu s tím, kam to dosavadní zástupci vedou a rozhodnou se pro opozici. Pro změnu. Pro nový nádech. Ale nemají prý šanci.

„Dosavadní zástupci však přicházejí s tím, že opoziční kandidáti kandidovat nemohou a argumentují podezřelými informacemi o tom, že pro svou kandidaturu nedodali dostatek nutných podpisů,“ přibližuje zpěvák a velmi se podivuje nad tím, že spolu s tím však už nepřicházejí žádná další vysvětlení, žádná diskuse s vyškrtnutými, kteří jednotně tvrdí, že podpisů bylo dost.

„Rovnou se všechno smete ze stolu, nejaktivnější opozičníci se preventivně zavřou do Kremlinálu a ve spánku polejvaj kyselinou,“ dodává. Hrozí se i nad tím, že demonstrace, na niž mají občané v zastupitelské demokracii Ruské federace právo, je zakázána a jakýkoli pokus o svobodu projevu tvrdě potlačen.

Jelikož jsme prý čtyřicet let tímhle způsobem byli zbaveni jednoho z nejzákladnějších práv a jsme na to u nás dost citliví, posílá Klus tamním občanům svou podporu. „Vidíme co se děje a nenechává nás to chladnými. Držte se a nenechejte si brát, co bylo všem bez rozdílů naděleno Bohem,“ píše Klus ke své fotografii, kde drží transparent s nápisem „Moskvo, vidím tě a jsem s tebou“. A na závěr vzkazuje, že násilí je zbraní slabých.

Policejním zásahům přihlíželi nejen přítomní lidé, ale také novináři u moskevského Bulvárního okruhu. Ten tamní policie uzavřela zátarasy, autobusy, vstup hlídali i příslušníci zvláštních jednotek OMON. Jejich způsob zásahu byl celkem brutálni, ze skupin demonstrantů vytrhávali jednotlivce a některé z nich násilím odváděli do přistavených autobusů. Ještě než celá akce začala, policie zatkla například opoziční aktivistku Ljubov Sobolovou, vytáhli ji z taxíku, do kterého nastupovala. I ji bez udání důvodu odvedli do policejního autobusu.

Právě Sobolové moskevská volební komise, stejně jako dalším čtrnácti kandidátům, neumožnila kandidovat ve volbách. Jako důvod pouze uvedla nesrovnalosti v seznamu podpisů podporovatelů, který musejí kandidáti komisi předložit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zákaz venčení. Au: Babiš a Prymula si to pohnojili i u těch, co jim proti covidu fandili

8:24 Zákaz venčení. Au: Babiš a Prymula si to pohnojili i u těch, co jim proti covidu fandili

Čísla, která pravidelně zveřejňuje ÚZIS, se vládě a ministru zdravotnictví Prymulovi stále nelíbí. P…