Trestat za dezinformace! Nový návrh pro Českou republiku

09.07.2019 11:54

Jonáš Syrovátka z Prague Security Studies Institute upozornil, že druhý český prezident Václav Klaus, třetí český prezident Miloš Zeman nebo předseda SPD Tomio Okamura šířili dezinformace. A teď by prý rád věděl, kdy za to tito tři pánové ponesou následky.

Trestat za dezinformace! Nový návrh pro Českou republiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman pozval svého předchůdce Václava Klause na zámek v Lánech, kde mu poblahopřál k jeho 75. narozeninám
reklama

Projektový koordinátor v Prague Security Studies Institute Jonáš Syrovátka vytáhl tři příklady, kdy české osobnosti šířily dezinformace, aby se zviditelnily. Připomněl, jak prezident Miloš Zeman mluvil o neexistujícím článku Ferdinanda Peroutky „Hitler je getleman“, jak druhý český prezident Václav Klaus nařkl demonstranty z Milionu chvilek pro demokracii, že chodí na demonstrace za peníze, a připomněl také útok Tomia Okamry (SPD) na komunistku Kateřinu Konečnou. A teď by prý ještě rád věděl, kdy budou za to, že nemluvili pravdu, pohnání k zodpovědnosti.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

V posledních letech se o dezinformacích mluví velmi často, mluví se o tom, jak jim čelit, jak je stavět do protikladu s pravdivými informacemi, ale podle Syrovátky se pohříchu málo hovoří o tom, jak hnát k zodpovědnosti ty, kteří dezinformace šíří. Přitom by to v boji s dezinformátory mohlo výrazně pomoct.

„Proto je namístě v tomto ohledu jít ještě o krok dále a snažit se odpovědnost za některé výroky vymoci právní cestou, jak se konec konců stalo ve všech třech výše zmíněných případech. Přitom velká většina dezinformací překračuje zákon – šíří poplašnou zprávu, vyvolává nenávist vůči určité skupině obyvatel nebo poškozuje něčí pověst. Proto není důvod, proč by jejich šiřitelé neměli být za tyto výroky postiženi. Samozřejmě v tomto ohledu je třeba ujít ještě dlouhou cestu, jelikož postižení se musí naučit dané výroky žalovat, policie vyšetřovat a soudci odsoudit. Každopádně třeba případy, kdy na bulváru byly vysouzeny peníze za nepravdivé výroky, se již staly a mohou sloužit jako zajímavá inspirace v případě dezinformací,“ napsal Syrovátka na blogu Aktuálně.cz.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Místo toho se dnes často říká, že žijeme v době postfaktické; omlouvá se tím skutečnost, že šiřitelé nepravd nejsou vystaveni tlaku, jakému by si zasloužili být vystaveni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …