USA nepomohou Ukrajině? Vzkaz pro spojence. Mít vlastní atomovky, zuří polský ministr

25.02.2024 17:37 | Monitoring

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski ve vysílání Bloomberg television hovořil ke Spojeným státům americkým ohledně pomoci Ukrajině. Pokud balíček neprojde Sněmovnou reprezentantů i přes to, že americký prezident Joe Biden by si to přál, zanechá to spojencům Ameriky jasný vzkaz. Někteří spojenci pak možná začnou sami uvažovat o vývoji programů jaderných zbraní.

USA nepomohou Ukrajině? Vzkaz pro spojence. Mít vlastní atomovky, zuří polský ministr
Foto: Repro: X
Popisek: Polský ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski

Demokratický prezident Spojených států amerických se zatím marně snaží přesvědčit republikány ve Sněmovně reprezentantů, aby schválili balík pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan. „Způsob, jakým se odvracejí od ruské hrozby, jak se otáčejí zády k NATO, jak upouštějí od našich závazků, to je prostě šokující… Nikdy jsem nic takového neviděl,“ stěžoval si Biden reportérům, citoval server Politico.

Polský ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski nyní apeluje na Spojené státy, aby nechaly v této otázce rozhodnout demokracii. V jiném případě by byla důvěryhodnost USA poškozena. „Prosím, nechte o tomto balíčku pro Ukrajinu hlasovat. Protože pokud zabráníte svému vrchnímu veliteli (prezidentu Joeu Bidenovi) udělat to, co udělat chce – což je pomáhat Ukrajině se bránit, bude důvěryhodnost USA poškozena,“ tvrdí polský ministr ve vysílání televize Bloomberg.

Připomněl, že Evropa přispívá na Ukrajinu více než Spojené státy americké. „Přispěli jsme již zhruba 80 miliard eur a schválili jsme dalších 50 miliard. Ukrajinský stát by nefungoval, aniž bychom jim poslali přibližně 1,5 miliardy eur měsíčně,“ zdůraznil, ale vyzdvihl, že bez americké pomoci, jejích dodávek z amerických výroben zbraní, by Ukrajina nemohla bojovat.

Anketa

Má Evropa přejít na válečnou ekonomiku, aby se ubránila Rusku?

6%
92%
hlasovalo: 45614 lidí
Evropská unie se zavázala dodat do března Ukrajině milion dělostřelecké munice, podle představitelů EU se však stihne pravděpodobně dodat pouze polovina slibované munice. „Začnou přijíždět na Ukrajinu do konce roku. Ale za prvé, Ukrajina stále potřebuje přežít do konce roku, a za druhé, Rusové navyšují jejich produkci ještě víc… My jsme stále v době míru a musíme přejít do krizového režimu,“ uvádí Sikorski.

Sikorski věří, že Ukrajina může vyhrát, vítězství však záleží na vojenské munici. „Nemůžete bojovat s holýma rukama,“ říká polský ministr. „Přislíbili jsme pomoc Ukrajině. Prezident USA v době války pronesl v Kyjevě historický projev, v němž řekl, že Ukrajina bude mít americkou podporu, ať to stojí, co to stojí. Nyní nastal čas držet kurz a dodat zbraně.“

Pokud by balíček Ukrajiny v americké Sněmovně reprezentantů neprošel, američtí spojenci budou zklamaní, možná začnou přemýšlet i o vývoji vlastních programů jaderných zbraní. „Pochopí, že USA jim možná nebudou schopny pomoci, i když jim jejich prezident pomoci chce... To bude mít hluboké důsledky pro všechny americké spojence po celém světě. Některé země se začnou zajišťovat a jiné budou uvažovat o vývoji vlastních programů jaderných zbraní.“

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Kroutilová

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…