V souvislosti s nedávnými rozhodnutími americké administrativy o výrazném omezení financování mezinárodní humanitární pomoci se humanitární organizace po celém světě potýkají s bezprecedentními výzvami. Jednou z nejpostiženějších organizací je česká nezisková organizace Člověk v tísni, která již musela omezit nebo zcela zastavit pomoc pro stovky tisíc lidí v krizových oblastech.
„Americké škrty v zahraniční pomoci nás, Člověka v tísni, nutí omezit pomoc pro 300 000 lidí měsíčně,“ uvedla na sociální síti X Adriana Černá, koordinátorka organizace. Její slova potvrzují hlubokou frustraci humanitárních pracovníků, kteří se ocitli v situaci, kdy nejsou schopni zajistit kontinuitu svých programů.
Americké škrty v zahraniční pomoci nás, @CLOVEKVTISNI nutí omezit pomoc pro 300 000 lidí měsíčně.
— Adriana Černá (@AdrianaCerna) April 28, 2025
Během tří měsíců jsme obdrželi pět protichůdných pokynů (!!!) což vedlo k nejistotě v našich programech v Kongu, v Ukrajině, v Sýrii a v Arménii.
Jako vždy, nejhůř to odnesou ti… pic.twitter.com/cyFtWFmTHD
Podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka způsobila americká administrativa chaos již v předchozích měsících, kdy organizace obdržela opakovaně protichůdné pokyny. „Během tří měsíců jsme obdrželi pět protichůdných pokynů, což vedlo k nejistotě v našich programech v Kongu, v Ukrajině, v Sýrii a v Arménii,“ citovala Černá. Pánek v rozhovoru pro Českou televizi popsal, jak tato nejednoznačnost paralyzovala činnost organizace: „Tři měsíce, kdy jsme dostali pět různých informací – pozastavte, je zrušeno, je obnoveno, obnovte plně, je plně zrušeno.“
A připodobnil činnost Člověka v tísni k práci podnikatele. „Představte si podnikatele, který má zakázku, něco vyrábí, a ten, kdo si tu zakázku objednal, tak mu v pondělí zavolá – pozastavte to, ve čtvrtek řekne – ne, můžete vyrábět, další týden řekne – ne, zastavujeme zcela, aby pak řekl – vyměnili jsme vedení, můžete to dodělat. Představme si to jako v obchodních vztazích. A my samozřejmě také musíme platit zaměstnance, dodržovat pracovně-právní právo, chovat se slušně,“ dal příklad Šimon Pánek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Černá , Člověk v tísni , ČT , Pánek , USAID
autor: Marian Kučera
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 21 | 0
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková