Ukrajina? Upadající Rusko chce vzbudit strach. Profesor Lukeš má jasno. A Čechy zfackoval vlastní historií

13.01.2022 16:05 | Zprávy

Ani středeční jednání mezi představiteli NATO a Ruska nevedlo k posunu řešení situace na ukrajinsko-ruské hranici. Bez hmatatelného výsledku skončilo i pondělní setkání amerických a ruských vyjednavačů. Zbývají už jen dnešní rozhovory pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, po kterých se chce Rusko rozhodnout, jestli bude v těchto jednáních se Západem pokračovat. Kreml na ruské hranici s Ukrajinou v posledních týdnech soustředí desetitisíce vojáků, ze strany západních zemí proto zaznívají obavy, že Rusko chystá invazi. Je pravděpodobné, že Rusko, i když to nyní popírá, napadne Ukrajinu, pokud jednání selžou? O tom v Interview Plus Českého rozhlasu hovořil profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igor Lukeš.

Ukrajina? Upadající Rusko chce vzbudit strach. Profesor Lukeš má jasno. A Čechy zfackoval vlastní historií
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Igor Lukeš

Úvodem se Lukeš vyjádřil k otázce, že západní a ruští představitelé jednají tento týden už potřetí na různých místech a v různých formátech – tak zda se to dá vnímat jako svého druhu vítězství ruského prezidenta Vladimira Putina, že se taková několikakolová jednání konají. „Je docela možné, že pan Putin především chtěl na sebe, jak naznačujete, ztrhnout pozornost světa, že zkrátka chce být hvězdou jako, řekněme, car Alexandr na vídeňském kongresu. A je samozřejmě také ale pravda, že tuhle krizi – a to jste také řekl v úvodu, způsobilo svou vojenskou koncentrací na ukrajinských hranicích Rusko. A proto klíč k řešení té krize je v Kremlu,“ poznamenal Lukeš. 

NATO odmítlo ruské požadavky, především odmítlo dát záruku, že se Ukrajina nikdy nestane členem Aliance, a Rusko dál na těchto požadavcích trvá. Je tedy v danou chvíli ještě vůbec o čem jednat? „Především je dobře, že spolu jednají a nestřílejí na sebe. To samo o sobě je jistě velmi pozitivní. Ale jestli jednání může nahradit, nebo může přimět Rusko k tomu, aby se začalo chovat zodpovědně, to je samozřejmě otázka, kterou dnes nedokáže zodpovědět nikdo,“ zmínil.

Lukeš se následně vyjádřil také k tomu, že Washington ani nikdo jiný nemůže Ukrajině zavřít dveře před nosem. „Ale je také pravda, že pokud ta země nekontroluje své území, samozřejmě se nemůže okamžitě stát členem té organizace,“ dodal. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu

7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu

Podcast Ivana Bartoše FREESPEAK pohostil Jana Hrušínského. Probrali spolu Putina, Babiše a lidi, co …