Ukrajinci namydlení? Rusové vylepšili „starý krám", hrozí prý průlom

10.04.2023 10:03 | Zprávy

Ve válce na Ukrajině se prolíná moderní výzbroj s tou, se kterou mohli bojovat dědečkové vojáků. Ukazuje se, že s trochou vylepšení je stále použitelná. Nejnovější příklad jsou staré sovětské bomby FAB500. Půltunová puma se dříve z letadel jen shazovala. Ale s nově používanou úpravou může doletět až 70 kilometrů. A z Ukrajiny zní, že proti takovým kluzákovým bombám se nemá jak bránit, takže potřebuje další západní zbraně.

Ukrajinci namydlení? Rusové vylepšili „starý krám", hrozí prý průlom
Foto: Repro Twitter
Popisek: Stará sovětská puma FAB500 upravená na kluzákovou bombu

Pokud se válka na Ukrajině něčím liší od ostatních konfliktů v 21. století, je to tím, jak malou roli v ní sehrává letectvo. Zatímco v Iráku bylo letectvo základem amerického útoku a v Libyi dokonce USA leteckými útoky dosáhly konce Muammara Kaddáfího, v konfliktu na Ukrajině převládá místo letectva používání dělostřelectva na kratší vzdálenosti a naváděných střel a dronů na delší vzdálenosti.

Důvod je prostý. Obě strany disponují velkým množstvím raket a systémů protiletadlové obrany, což znemožňuje nasadit letectvo bez rizika velkých ztrát. Pokud k nasazení letectva dojde, jedná se o mise, při kterých piloti musí letět extrémně nízko.

To se ale nyní může změnit. Podle posledních zpráv a záběrů nasazují Rusové starou zbraň s novou úpravou. Jedná se o staré sovětské bomby FAB500, vybavené naváděcím systémem, který ze starých pum dělá tzv. kluzákové bomby.

Zprávy o vylepšení starých bomb, kterých má Rusko ještě z dob Sovětského svazu značné množství, se objevily dle článku serveru The Drive na začátku tohoto roku. Server vychází z fotografií zveřejněných na Telegramu. Tehdy se ještě zřejmě nejednalo o plně naváděnou variantu, pouze byl modifikací zvýšen dolet a bomba by mohla být použita k útoku na města.

O tři měsíce později byla zbraň evidentně vypilována. V Černihivské oblasti byl touto bombou zničen most.

„Chápu to tak, že tyto útoky v Černihivské a Sumské oblasti jsou způsob, jak udržet ukrajinskou protivzdušnou obranu pod tlakem, aby se nemohla koncentrovat na frontě a krýt tak případnou ofenzivu,“ uvádí analytik z podcastu Russians With Attitude. A dodává, že se pravděpodobně také jedná o testování nových modifikovaných kluzákových bomb, jejichž sériová výroba začala teprve nedávno.

Shoda panuje na jedné věci. Kluzákové bomby jsou pro Ukrajinu problém. Jurij Ihnat, mluvčí ukrajinského letectva, uvedl, že ruské letectvo je aktivní a bombarduje ukrajinské území za použití naváděných bomb s doletem až 70 kilometrů.

„Nepřítel každý den použije na celé linii dotyku 10, 15 nebo až 20 takových bomb, které shazuje ze stíhaček Su-35 a Su-34 mimo dosah našich systémů protivzdušné obrany. To je pro nás hrozba a musíme na ni urychleně reagovat. Zatím nemáme žádné zbraně, které by nám umožnily na tuto hrozbu účinně reagovat. Abychom tyto stíhačky vytlačili dále od našich hranic, potřebujeme systémy protivzdušné obrany s dlouhým dosahem, jako je Patriot, a samozřejmě také moderní víceúčelové stíhačky,“ uvedl.

Pokud Rusko dokáže spolehlivě sestřelovat HIMARSy, ale Ukrajina nemá jak sestřelit stíhačky, které modifikované FAB500 vypouští nebo tyto kluzákové bomby samotné, které jsou asi pětkrát silnější než hlavice v HIMARSu, tak to je problém,“ usuzuje účet Defense Politics Asia (politika obrany v Asii).

Bomby byly nedávno nasazeny také u Vuhledaru. „Pokud Ukrajinci mluví pravdu a bomba má dolet 70 kilometrů, tak jsou úplně namydlení. Jejich nejpoužívanější střela S-300 je 5V55R a její dosah je asi jenom 75 kilometrů. Ukrajina v podstatě nemůže chránit frontu před útoky ze vzduchu,“ míní další účet zabývající se válkou na Ukrajině.

O Ukrajinu se obává i americká vláda, alespoň podle článku New York Times. Ruské útoky totiž značně oslabily ukrajinský arzenál protivzdušné obrany. Dle uniklých dokumentů totiž zásoby střel S-300 a raket do Buků, které tvoří 89 % ukrajinské protivzdušné obrany, dojdou mezi půlkou dubna a třetím květnem. Dokument vychází ze současné průměrné spotřeby. A pokud jde o ochranu jednotek na frontové linii, ta se dle odhadů kompletně vyčerpá okolo 23. května. Což by dle amerických představitelů znamenalo, že Rusko bude moci použít své stíhačky a bombardéry a tím zvrátit poměr sil na zemi.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kdyby USA vojenský konflikt na Ukrajině nevyvolaly, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejmc , 10.04.2023 10:40:04
nemusel by se se řešit, Ukrajina by nebyla rozmlácená a země evrospolku totálně zchudlé. Amíci to za pár týdnů vyřeší po americku, zmiznou se a budou tvrdit něco na způsob já nic, já muzikant.. Nakonec jsou to jediní, kdo na této operaci vydělali, možná že ne vláda, ale určitě jejich vojensko-průmyslový komplex vládu řídící. A prodělala větší část zbytku světa, my asi díky tupé fialové vlezdoprdelnické vládě nejvíc. A to ještě neběží záruky za Ukrajinské dluhy, ke kterým nás zavázala.

|  22 |  0

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…