Únos doputoval až k Ústavnímu soudu. Nevěřím v jeho nezávislost, když to šlo přes manželku advokáta Novotných, tvrdí Buráň

12.06.2024 17:30 | Zprávy

Obecně by mělo platit, že Ústavní soud patří k nejprestižnějším institucím v naší zemi. Je totiž nejvyšší soudní institucí, garantem ústavnosti i nejvyšším arbitrem bdícím nad spravedlností v naší zemí. Jenže podle podnikatele Pavla Buráně zasadil pořádný šrám na jeho pověsti způsob, jakým se Ústavní soud postavil k jeho stížnosti, která byla součástí jeho snahy prokázat, že byl téměř před deseti lety unesen a vydírán svým bývalým společníkem Jaroslavem Novotným. Jenže Ústavní soud se jeho stížností odmítl vůbec zabývat s odůvodněním, že je málo závažná, což však podle Buráně pramenilo z něčeho jiného, ne z nestranného a objektivního zhodnocení kauzy.

Únos doputoval až k Ústavnímu soudu. Nevěřím v jeho nezávislost, když to šlo přes manželku advokáta Novotných, tvrdí Buráň
Foto: Pavel Buráň
Popisek: Podnikatel Pavel Buráň

Ale začněme od začátku. Kdysi jednu z největších hazardních firem v České republice vlastnili podnikatelé Pavel Buráň a Jaroslav Novotný. Jejich dlouhodobě ne příliš vřelé vztahy měly vygradovat v říjnu 2014 únosem a vydíráním Pavla Buráně, který tvrdí, že organizátorem byl právě jeho bývalý společník Jaroslav Novotný a jeho žena. Pod pohrůžkou smrti celé rodiny jim pak během únosu měl podepsat dokumenty, kterými na ně de facto převedl veškerý svůj majetek. Jenže několik let trvající soudní tahanice nakonec skončily i přes původní odsuzující verdikt nalézacího soudu úplným a pravomocným zproštěním viny manželů Novotných. 
 
Jenže s tím se Pavel Buráň nehodlá smířit a dodnes se domáhá spravedlnosti. A nejen to. Tvrdí, že za vším stojí, jak sám říká, „olomoucká justiční mafie“, u které si své zproštění uměli manželé Novotní domluvit. Něco takového však popírá jak olomoucké státní zastupitelství, tak tamní vrchní soud, kteří svůj postup v dané trestní věci opakovaně hájí a vysvětlují (ParlamentníListy.cz jejich stanoviska opakovaně publikovaly). Pavel Buráň je však přesvědčený o tom, že především Vrchní soud v Olomouci postupoval v rámci odvolání zcela v rozporu se zákonem a „zosnoval“ to, že manželé Novotní se vyhnuli mnohaletému pobytu za mřížemi.
 
Právě proto se v dubnu 2023 obrátil se stížností na Ústavní soud. Jenže ani Ústavní soud Buráňovi nepomohl a jeho stížností se odmítl zabývat. Jenže v nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz upozornil sám Pavel Buráň na to, že i toto soudní rozhodování provázelo několik velmi kontroverzních souvislostí.   
 
Ústavní stížnost Pavla Buráně byla totiž přidělena ústavním soudcům Radovanu Suchánkovi, Petru Fialovi a Janu Filipovi, kterého později vystřídal soudce Josef Baxa. Jak dokládá oficiální ročenka Ústavního soudu za rok 2023, až do 26. listopadu 2023 byla dlouholetou asistentskou ústavního soudce Radovana Suchánka doktorka Alena Kandalcová. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, kdyby nevyšlo na povrch, že je manželkou brněnského právníka Pavla Kandalce, který byl v tu samou dobu advokátem manželů Novotných. 
 
„Chápete to? To jsou přeci neuvěřitelné náhody, že moje ústavní stížnost skončí v rukou soudce, jehož asistentka a tedy zřejmě klíčový člověk, který pro daného soudce připravuje veškeré podklady a která má bezpochyby i jistý neformální názorový vliv na daného soudce, je zrovna manželkou advokáta lidí, o kterých se dlouhé roky snažím prokázat, že mě nechali unést a pod nátlakem mě donutili podepsat smluvní dokumenty, na základě kterých bych jim měl vyplatit stovky milionů korun. Ať si kdokoliv myslí cokoliv, ale tohoto náhoda být nemůže,“ nevěřícně ještě dnes kroutí hlavou Pavel Buráň, který vlastně ještě před rozhodováním ústavních soudců podal oficiální námitku z podjatosti, jež mu byla obratem zamítnuta.
 
„Vlastně mě ani ve výsledku nepřekvapilo, že když Ústavní soud nevyhověl této námitce, že tak neučinil u celé mojí ústavní stížnosti. Tak se mi nedivte, když po těchto zkušenostech nemám daleko od toho, abych veřejně mluvil o justiční mafii. Navíc to smetli ze stolu originálně, když konstatovali, že skutek není závažný, nebudeme se tím zabývat“, dodal Buráň, který nechce znevažovat nebo zlehčovat práci soudců, ale když vidí, jak „závažné kauzy“ někdy Ústavní soud řeší, tak se nestíhá divit. „Byl jsem u falešných policistů, bylo mi vyhrožováno smrtí mých dětí, poté jsem byl čtyři roky chráněn Policií České republiky, včetně mé rodiny … Přijde vám, že to není závažná kauza? Navíc já jen po celou dobu chci, aby se do mého spisu někdo podíval. Důkazů o vině Novotných tam je více než dost. A právě proto justice kličkuje, jak jen to je možné. Někteří lidé za žádnou cenu nechtějí, aby se o případu mluvilo, protože by se přišlo na to, že je moje kauza zmanipulovaná. Já se chci jen obhájit před soudem,“ dodal Buráň s tím, že podle jeho informací celý spis na Ústavní soud vlastně ani nikdy nedorazil. 
 
Redakce ParlamentníchListů.cz se proto obrátila přímo na Ústavní soud se sérii zcela konkrétních otázek. Generální sekretář soudu Vlastimil Göttinger nejdříve upozornil na to, že ústavní soudce Radomír Suchánek nebyl v případě Buráňovi stížnosti tzv. soudcem zpravodajem, tedy tím z trojice soudu, který kauzu zpracovává a připravuje podklady pro své kolegy, kteří pak společně rozhodují v tříčlenném kolektivu. „Námitku na podjatost již stěžovatel uplatnil v průběhu řízení. Námitkou podjatosti se proto zabýval jiný senát Ústavního soudu a neshledal, že by byl soudce Suchánek podjatý. Právnímu zástupci stěžovatele bylo rozhodnutí o námitce podjatosti řádně doručeno. Lze ostatně odkázat i na odůvodnění dřívějšího usnesení Ústavního soudu sp. zn. III. ÚS 2754/17, podle něhož „poměr nikoliv přímo soudce, ale pouze jeho asistentky, která se na přípravě rozhodnutí v posuzované věci nijak nepodílí ani nepodílela, nevzbuzuje objektivní pochybnosti o jeho podjatosti,“ uvedl na dotaz redakce Vlastimil Göttinger, generální sekretář Ústavního soudu. 
 
Na to, jestli toto osobní propojení nebylo protekcí pro manžele Novotné, jsme se zeptali také přímo jejich advokáta Pavla Kandalce. Jenže ten ani přes urgence na naše e-mailové dotazy do vydání tohoto článku vůbec nereagoval. Opakovaně mlčí také jako klient Jaroslav Novotný, bývalý společník Pavle Buráně. Ani ten na žádný dotaz a ani nabídku na rozhovor neodpověděl. 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…