Ústavní soud rozhodne o poplatku kvůli přezkoumávání zakázek

13.11.2019 6:21

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení poplatkové povinnosti v řízení u antimonopolního úřadu. Návrh nevládní organizace Transparency International předal plénu Ústavního soudu jeden z jeho tříčlenných senátů.

Ústavní soud rozhodne o poplatku kvůli přezkoumávání zakázek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Zákon zavedl poplatek 10.000 korun pro situace, kdy chce někdo upozornit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na podezřelou veřejnou zakázku. Protikorupční aktivisté úpravu kritizují. Podle Transparency International poplatek tvoří překážku, která lidem brání v tom, aby posílali úřadu podněty.

Transparency International v jednom konkrétním řízení poplatek nezaplatila, úřad se jejím podnětem nezabýval a organizace podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud ji zamítl s vysvětlením, že úřad jednal podle zákona a že poplatek spojený s podáním podnětu nemá protiústavní charakter. Stejný názor zaujal Nejvyšší správní soud.

Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. V zákoně se objevil na základě poslanecké iniciativy. Norma konkrétně říká, že úřad vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, u které pisatel podnětu spatřuje pochybení. Jestliže poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad jej nemusí vyřizovat.

Ke kritikům poplatku patří také ombudsmanka Anna Šabatová. Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, uvedla loni v létě Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek. Vláda ale žádosti Šabatové o zrušení poplatku nevyhověla.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…