Ústavní soud rozhodne o poplatku kvůli přezkoumávání zakázek

13.11.2019 6:21

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení poplatkové povinnosti v řízení u antimonopolního úřadu. Návrh nevládní organizace Transparency International předal plénu Ústavního soudu jeden z jeho tříčlenných senátů.

Ústavní soud rozhodne o poplatku kvůli přezkoumávání zakázek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu
reklama

Zákon zavedl poplatek 10.000 korun pro situace, kdy chce někdo upozornit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na podezřelou veřejnou zakázku. Protikorupční aktivisté úpravu kritizují. Podle Transparency International poplatek tvoří překážku, která lidem brání v tom, aby posílali úřadu podněty.

Transparency International v jednom konkrétním řízení poplatek nezaplatila, úřad se jejím podnětem nezabýval a organizace podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud ji zamítl s vysvětlením, že úřad jednal podle zákona a že poplatek spojený s podáním podnětu nemá protiústavní charakter. Stejný názor zaujal Nejvyšší správní soud.

Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. V zákoně se objevil na základě poslanecké iniciativy. Norma konkrétně říká, že úřad vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, u které pisatel podnětu spatřuje pochybení. Jestliže poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad jej nemusí vyřizovat.

Ke kritikům poplatku patří také ombudsmanka Anna Šabatová. Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, uvedla loni v létě Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek. Vláda ale žádosti Šabatové o zrušení poplatku nevyhověla.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, hrát nebudu! Dan Landa se naštval. Může za to vláda

18:48 Ne, hrát nebudu! Dan Landa se naštval. Může za to vláda

Zpěvák Daniel Landa se řadí mezi hlasité kritiky vládních protiepidemických opatření, která dala sto…