Ustrnout na tom, co stačilo nedávno, hrozí pádem do nicoty, varuje místopředseda komunistů Skála

02.04.2018 8:33

Místopředseda KSČM Josef Skála se pro server ParlamentníListy.cz zamyslel nad tím, že jaro před padesáti lety vonělo nadějemi. „Otázky, které nastolilo, měly hlubší kořeny. KSČ mířila k socialismu ‚československou cestou‘,“ podotkl Skála.

Ustrnout na tom, co stačilo nedávno, hrozí pádem do nicoty, varuje místopředseda komunistů Skála
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)
reklama

„Socializující demokracií byl i scénář Edvarda Beneše. Začal ho koncipovat od února 1939. Znárodnění dvou třetin ekonomických zdrojů podepsal už v říjnu 1945. Další socializaci, která zbrkle nespěchá, plánovala i KSČ. Osou měly být průlomy moderní velkovýroby. Na poválečném půdorysu chtěla rozvíjet i politický systém. Škrt přes rozpočet přinesla ‚studená válka‘,“ píše Skála v úvodu svého textu. Socialismus však podle něj ten nápor ustál, na dveře bušila revoluce ve vědě a technice.

„Ústřední výbor KSČ zasedal nezvykle dlouho – od 1. až do 5. dubna. Pro nový Akční program hlasoval jednomyslně. Společným dílem těch, kdo se rozešli už brzy nato, byl i jeho text. Hýří atraktivními obraty. O straně, která ‚nechce vládnout nad společností, ale sloužit jí‘. Hlavně ‚prací svých členů a poctivostí svých ideálů‘, a ne komandováním. Sliboval mnohem širší rámec občanských a politických práv i možností cestovat do zahraničí. Reformu, posilující ekonomické mechanismy místo direktivních – a snižující energetické a materiálové náklady produkce. I spoustu jiných dobrot,“ konstatuje Skála s tím, že oku lahodí i po půl století, přestože má určité slabiny. 

Původní text ZDE

„Méně centrálních direktiv“? „Větší samostatnost podnikům“? A „prostor tržním mechanismům“? Co ovšem bude zárukou, že ekonomické zdroje, které jsou kolektivní investicí – práce, úspor a odložené spotřeby – nepadnou do privátních rukou? „Více demokracie“? „Méně všeho, co ji omezuje“? Určitě. Co ale bude garantovat, že si „vyšší nabídka“ nekoupí i politickou moc? A nezakroutí tomu, o čem je demokracie doopravdy, krkem jako Jelcin, když zavelel  tankům rozstřílet i parlament? Tyhle otázky jsou nepoměrně těžší než líbivá zaklínadla. Velkým obloukem je vzal i Akční program, schválený před půl stoletím,“ dodává Skála s tím, že tyto otázky přijdou na pořad i příště. 

„O nic snazší nejsou ani neodkladné hlavolamy. ‚Protestní hlasy‘ už vyhrávají i volby. S námi však spojují naděje méně než kdykoli dřív. Ustrnout na tom, co stačilo ještě nedávno, hrozí pádem do nicoty. Závisí hráz proti těm, kdo tu dirigovali loupež tisíciletí, i na nás? Samozřejmě. Smí omezit náš opoziční potenciál? Ten musíme naopak znásobit. To my se musíme rozkročit ‚protestními hlasy‘ napříč. A místo šidítek, která je mámí, je získat pro skutečná východiska. Akční program, přijatý před půl stoletím, to nedokázal. My už to zvládnout musíme,“ zakončil Skála. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

10:12 ,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si do svého studia pozval bývalého ministra vnitra Ivana Langera…