VIDEO Co to sakra je? Joe Biden chtěl udělat dojem. Masivní mítink, silný politik, favorit voleb. Ale vylezlo tohle...

18.10.2020 9:40

Spojené státy se kvapně přibližují k prezidentským volbám a oba dva hlavní kandidáti se tak snaží zbývající necelé tři týdny využít k setkáním s voliči. Prezident Donald Trump využil možnosti setkat se s davy svých příznivců, zatímco demokratický kandidát Joe Biden vsadil na setkání lidí zavřených v automobilech a celá akce vyznívala spíše jako autokino. Právě autokino Bidenův mítink připomínal i promítáním titulků, ty však nebyly určené divákům, nýbrž pouze jemu – svůj projev totiž neříkal spatra, nýbrž jej celý četl ze čtecího zařízení. I přes masovější podporu má již být dle některých jako v minulé volbě jisté, že Donald Trump prý nemá šanci. Tentokrát mu dávají na úspěch méně nadějí než minule.

VIDEO Co to sakra je? Joe Biden chtěl udělat dojem. Masivní mítink, silný politik, favorit voleb. Ale vylezlo tohle...
Foto: Repro Wikipedia
Popisek: Joe Biden - kandidát na prezidenta USA za Demokraty

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21884 lidí
Biden se zbývající čas v kampani rozhodl zhodnotit v michiganském největším městě – Detroitu. Město, které bylo dříve výkladní skříní automobilového průmyslu Spojených států, sice dnes vyvstává v mysli zejména při debatách o nezaměstnanosti, přesto Biden vsadil na vlastníky automobilů a své pódium kromě americké vlajky ozdobil i klasickými americkými auty.

Auta byla také namísto příznivců i před pódiem, zřejmě ze strachu z koronaviru. Takže v rámci dodržování odstupů mohli příznivci před pódium přijet vlastními vozy a Bidenův projev tak připomínal spíše autokino.

Dodržování rozestupů nebylo problémem ani pro ty, co k pódiu přišli pěšmo, jelikož, jak ukazují pořízené záběry, takových moc nebylo.  

Zatímco by se ze záběrů, které točí kameramani, mohlo zdát, že Biden svůj projev plamenně pronáší z vlastní hlavy...

... ve skutečnosti je pod kameramanem dosti velké čtecí zařízení...

To ale příliš lidí nezjistilo, jednoduše proto, že jich na setkání moc nebylo:

Kompletní atmosféru z Bidenova setkání můžete spatřit na těchto záběrech:

I aut přijelo méně než k průměrnému supermarketu:

Zatímco na setkání voličů Bidena nebyl problém zabrat místo v první řadě, příznivci Donalda Trumpa v Maconu v Georgii se museli popasovat s velkými davy lidí, majících zájem se s americkou hlavou státu vidět naživo.

Atmosféra Trumpova setkání pak již nebyla jen ve znamení troubení aut. Ozýval se i silný potlesk a jásot jeho příznivců.

I přesto, že by se podle porovnání mohlo zdát, že se Trump těší větší podpoře veřejnosti než Biden, někteří již mají jasno v tom, že údajně nemá šanci, aby uspěl.

Volební analytik zpravodajství ABC News Nate Silver, který během minulých voleb ukazoval data, že Hillary Clintonová uspěje s více než 70% pravděpodobností, zavrhuje možnost Trumpova vítězství i tentokrát. Nyní si je však jistý ještě více.

Na serveru Fivethirtyeight Silver tvrdí, že Biden vyhraje na 87 % Trumpovi dává šanci pouze 12 %. Zbývající jedno procento je ponecháno pro možnost patové situace, kdy by nepřevažovali volitelé ani jednoho z kandidátů.

Silverův volební model má být založen na 40 tisících simulací, z nichž ve stovce případů vyplývá, že pokud by Trump zvítězil, tak bude výsledek velmi těsný, naopak vítězství Bidena některé scénáře ukazují jakožto enormí, kdy by se počet volitelů demokratického nominanta přiblížil až třem stovkám z celkových 538. Trump dle modelu údajně nemá ani v jednom ze sta scénářů převýšit hranici 150 volitelů.

Nejvíce vyrovnané šance mají mít kandidáti v Ohiu, Georgii, Iowě a v Severní Karolíně, velmi nízké rozdíly do pěti procent jsou ale dle modelu i v mnoha dalších státech, mezi nimiž je i Florida s 29 voliteli či Arizona s 11.

„Prezidentu Trumpovi dochází čas. Joe Biden vede v národních anketách dvojciferně a volební průzkumy na státní úrovni jsou jen o málo bližší. Ve skutečnosti je Bidenovo vedení tak velké, že i tradičně červené státy (barva republikánů, pozn. red.) jako Georgia, Iowa, Ohio a Texas by nyní mohly být modré (barva demokratů),“ tvrdí model s glosou, že Trump má pořád ale ještě větší šanci na dorovnání hlasů, než je šance, že „zaprší v Los Angeles“. „A pamatujte, i v Los Angeles prší,“ píše Fivethirtyeigh.

FOTO: Repro projects.fivethirtyeight.com

Připomeňme, že se ovšem může situace ve volebních preferencích ještě značně změnit, i když se to už z časového hlediska příliš nemusí zdát. V posledních týdnech se Trump musel popasovat s obviňováním ohledně svých daňových přiznání i s nákazou koronavirem. Ta ho připravila i o jednu z debat s Bidenem, a neušel ani krátkému pobytu v nemocničním zařízení. Nyní je již Trump plně zotaven a jeho osobní lékař potvrdil, že již několik dní nemá ani pozitivní testy na přítomnost covidu-19.

Naopak na Bidena se v uplynulém týdnu vyvalil skandál související s jeho synem Hunterem. Server The New York Post totiž zveřejnil informace o aktivitách Huntera Bidena na Ukrajině, kde se měl věnovat podivným kšeftům ve společnosti Burisma, zatímco byl Joe Biden viceprezidentem.

Z materiálů, které pocházejí z Hunterova notebooku, vyplývá jeho zapojení do dění na Ukrajině, kde se spekuluje, že za pomoci svého otce odstavil ukrajinského generálního prokurátora Viktora Shokina, jenž ho chtěl vyslechnout. Za své služby v Ukrajině měsíčně pobíral nemalé částky přesahující ekvivalent milionu korun měsíčně.

Na povrch vyplula i Hunterova dosti pikantní videa se sexuálním obsahem a s užíváním drog.

Sociální sítě Facebook a Twitter se článek snažily blokovat. Twitter nakonec po tlaku od cenzurních praktik ustoupil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…